Merkel'e ağır darbe!

Merkel'e ağır darbe!
Almanya'da 10 yıldır Hristiyan Demokratlar'ın kalesi olan Aşağı Saksonya Eyaleti'nde yapılan eyalet seçimlerinde Sosyal Demokratlar iktidarı ele geçirdi. Merkel için 8 ay sonraki genel seçimler konusunda alarm zilleri çalmaya başladı.

Tüm araştırmalar ve anketler onu Avrupa'nın, hatta dünyanın en güçlü kadın lideri olarak gösteriyor. Liderlik ettiği Almanya, Avrupa Birliği'nin en sağlam ekonomisine sahip. Yunanistan, Portekiz, İrlanda, Kıbrıs gibi ülkeler onun mali yardım konusunda verdiği kararla ayakta kalabildi. Hatta eski Yunan başbakanı Papandreu'nun onun karşısında el pençe divan durduğu fotoğraf hala akıllarda. Ama bu kadar güçlü bir lider bile konu sandık olunca titreyebiliyor.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, kesin zafer kazanmayı beklediği Aşağı Saksonya eyaleti seçimlerinde çıkan sürpriz sonucun ardından işte böyle titredi. Seçimleri beklenmedik şekilde 1 sandalye farkla muhalefet önde kapattı. Belki partisi yüzde 36 oy alarak birinci parti oldu ama 10 yıldır yürüttüğü iktidarı sosyal demokratların kurduğu koalisyona devretmek zorunda kaldı. 8 ay sonraki federal seçimlerde en kritik eyaletlerden biri olan Aşağı Saksonya'da iktidarı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller'in kurduğu koalisyon aldı.
 
Sosyal Demokratlar yüzde 32,6, Yeşiller ise yüzde 13,7'lik oy oranıyla kıl payı galip geldi. Aşağı Saksonya'da son 10 yıldır, aynen başkent Berlin'de olduğu gibi Başbakan Merkel'in CDU'su ile FDP'den oluşan bir koalisyon hükümeti iktidarda bulunuyordu. Bu nedenle bu eyaletteki seçimlere, eylül ayında yapılacak genel seçimlerin bir çeşit provası olarak da bakılıyordu.
 
Aşağı Saksonya'da SPD ve Yeşiller'den oluşacak bir hükümet işbaşına geçince Merkel hükümeti iktidarın yasal uygulamalarına onay vermesi gereken Federal Konsey'de azınlığa düşüyor. Bu ise Merkel hükümetinin seçime kadar Federal Konsey'den geçirmeyi umduğu ve 'iktidarin başarısı' etiketiyle kullanmayı öngördüğü yasal düzenlemeler açısından sıkıntı yaratacak. Öte yandan ülkenin iki renkli partisi Sol Parti ve Korsanlar Partisi ise seçim barajını geçemedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com