Merkel'in 1 Mayıs'ta ABD'ye yapacağı ziyaret

Merkelin 1 Mayısta ABDye yapacağı ziyaret
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 1 Mayıs'ta Amerika'ya yapacağı ziyarette

BERLİN (AA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 1 Mayıs'ta Amerika'ya yapacağı ziyarette Obama ile Ukrayna'daki gelişmeleri ele alacağı öğrenildi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Angela Merkel ile 2 Mayıs Cuma günü Beyaz Saray’da bir araya geleceği, iki lider başkanlığında heyetlerin yaklaşık 4 saat görüşeceği belirtildi. Görüşmede öncelikli konunun Ukrayna'daki gelişmeler olduğu bildirildi.

Suriye’deki iç savaşın, İran’ın nükleer programı ve Ortadoğu'daki barış sürecinin görüşmede ele alınacak diğer gündem maddeleri olduğu kaydedildi.  Liderler, iki ülke arasında ekonomik ilişkileri geliştirme konusunda atılan adımları, AB-ABD serbest ticaret görüşmelerindeki son durumu da gözden geçirecek.  

Liderlerin, görüşmelerinin ardından Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlayacağını ve çalışma yemeğinde değerlendirmelerini sürdüreceği belirtilirken, Obama’nın Merkel’e geniş zaman ayırması “dostça bir jest” olarak yorumlandı.  

ABD protokol kurallarına göre liderlerin çalışma ziyaretlerinde Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenlenmediğini belirten yetkililer, Merkel’in çalışma ziyaretinde liderlerin birlikte basına yapacakları açıklamaların, Washington yönetiminin Merkel’in ziyaretine verdiği önemin göstergesi olduğunu dile getirdiler.

- NSA dinleme skandalı

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) cep telefonunu dinlediğinin geçen yıl ortaya çıkmasının ardından Amerika'ya sert tepki gösteren Merkel, Obama ile görüşmesinde NSA dinleme faaliyetlerini de gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Diplomatik kaynaklar, NSA skandalının ardından ABD yönetiminin, "Merkel'in telefonunun halihazırda dinlenmediği ve dinlenmeyeceği güvencesi" verdiklerini belirtirken, Almanya’nın ABD’den talep ettiği iki müttefik ülke arasında karşılıklı casusluğun yasaklanması anlaşması konusunda şu ana kadar bir ilerleme sağlanamadığını kaydetti.

Yetkililer, bu konuda Merkel’in ziyareti sırasında "somut bir sonuç beklemediklerini", bu konuda görüşmelerin ve diyaloğun gelecek haftalarda ve aylarda devam edeceğini bildirdi.

- IMF ile görüşme

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki günlük Washington temasları kapsamında Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ile de bir araya gelecek. Merkel-Lagarde görüşmesinde ağırlıklı konuyu Ukrayna’ya mali yardımların oluşturması bekleniyor. 

Başbakan Merkel,  Washington ziyaretinde ABD Ticaret Odası'nı da ziyaret ederek, ekonomi çevreleri ile bir araya gelecek. Merkel’in temaslarını cuma günü tamamlaması ve aynı gün Washington’dan ayrılması öngörülüyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com