Merkez Bankası Başkanı Başçı, Kayseri'de (2)

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Kayseride (2)
Başçı: "Enflasyondaki yükselişin neredeyse yarısı döviz kurundan geldi. O yüzden biz önümüzdeki bir yıl zarfında enflasyonun düşmeye başlayacağını öngörüyoruz"

KAYSERİ (AA) - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Enflasyondaki yükselişin neredeyse yarısı döviz kurundan geldi. O yüzden biz önümüzdeki bir yıl zarfında enflasyonun düşmeye başlayacağını öngörüyoruz" dedi.

Başçı, Kayseri Sanayi Odası'ndaki (KAYSO) "Para Politikaları" toplantısında, piyasaların uzun vadeli enflasyon beklentilerini koruduğunu söyledi.

Yüzde 6,5 - 7 arasında 10 yıl vadeli enflasyon beklentisinin kendilerini çok mutlu etmediğini ifade eden Başçı, bu oranın yüzde 5'e doğru gelmesini istediklerini vurguladı.

"10 yıllık süreç içinde Türkiye'de enflasyon ne olur" sorusunun cevabını piyasa oyuncularının yüzde 6,5-7 arasında fiyatlandırdıklarını belirten Başçı, "Öyle olunca burada bizim yapmaya çalıştığımızı piyasanın gayet iyi anladığını görüyoruz. Uzun vadeli enflasyon beklentilerinde bir miktar düşüş gördük. Demek ki bunun işe yarayacağını Merkez Bankası'nın gereken zamanda gereken adımları atabileceğini görüyorlar. Bu normaldir. Hiçbir zaman kısa vadede faizler daha yüksek, uzun vadeli faizler daha düşük çok uzun süre devam etmez. Onun geçici olduğunu herkes bilir ona göre fiyatlar. Dolayısıyla burada zamanlama önemli, Merkez Bankası, bunları hangi adımlarla ve ne kadarlık süre içinde normalleştirecek o önemli" diye konuştu.

Başçı, "siyasilerin Merkez Bankası'nın bağımsızlığını gölgeleyebilecek demeçler vermesini nasıl karşılıyorsunuz" yönündeki bir soru üzerine şunları söyledi:

"Yurt dışında bunun algılanmasıyla ilgili olarak zorlanıyoruz. Türkiye'de bunu herkes, vatandaşlarımız, işadamlarımız, siyasetçilerimiz kendisi de bunu gayet iyi biliyor. Aslında Merkez Bankası'nın sadece ekonomik verilere baktığını ve kanunun 4. maddesine göre hareket etmesi gerektiğini ve o şekilde hareket edeceğini biliyorlar. Siyasilerimiz de bunu biliyorlar. O yüzden bir konuşma hürriyetini kendilerinde görüyorlar ve vatandaşlarımız da bunu çok fazla yadırgamıyor. Bunlar dile getirilebilir fakat 'Merkez Bankası gereğini yapar' şeklinde bir yaklaşım sergileniyor ve algı bu yönde. Fakat yurt dışında çok alışık olunan bir durum değil. Diğer ülkelere baktığınızda siyasiler genelde çok fazla Merkez Bankası'nın politikalarıyla ilgili konuşmamayı tercih ediyorlar." 

Para politikası kuru özerklerinde gerekirse makro ihtiyati boyutta tedbirler alınabileceğine dikkati çeken Başçı, Burada Merkez Bankası'nın elinde miktar ve gerekirse ödenebilecek telafi faizi konusu olduğunu söyledi.

Bankalar Birliği ile de İstanbul'da toplantı yaptıklarını ve onların da durumu gayet iyi anladıklarını ifade eden Başçı, şöyle devam etti:

"Merkez Bankası gerek görürse sektörün arkasında duracak ve gereken tedbirleri almaya hazır olduğunu biliyorlar. Biz şu anda gördüğümüz dengelenme sürecinden memnunuz. Şu anda tüketici kredilerinin büyüme hızının yavaşlamasından ticari kredilerin büyüme hızının nispeten daha yüksek olmasından memnunuz. Dolayısıyla bunu belki ilerde ele alabiliriz. Şu anda aciliyet görünmüyor. Bu mesajı da gayet iyi anladılar. Yine de biz kurul toplantısında enine boyuna değerlendiririz ve kredilerde haddinden fazla bir yavaşlama görürsek büyük ihtimalle bunu devreye almak mümkün. Hem miktar ve yüzde oran boyutunda ölçülü bir adım hem de zorunluk karşıtlarında belki telafi faizinde ölçülü bir adım olabilir. Hatta kısa vadeli faizlerin kendisiyle ilgili olarak şu an ara toplantı yapmaya ihtiyacımız yok. Çünkü kısa vadeli faizler yüzde 12'de. Biz onu 12-11.50 arasına çektik. Şu anda 11.50-12 arasında. Gerekirse 10 ila 11.50 arasına da çekebiliriz. Bunu likidite politikasıyla günlük olarak faiz indirimini yapabiliyoruz. O nedenle bir ara toplantıya ihtiyaç yok. Ama kurul toplantısında bakarız, burada ölçülü bir adım atmak gerekir, ihtiyaç görürsek değerlendiririz"

- Enflasyon artışı

Başçı, konuşmasında enflasyon artışına da dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Enflasyondaki yükselişin neredeyse yarısı döviz kurundan geldi. O yüzden biz önümüzdeki bir yıl zarfında enflasyonun düşmeye başlayacağını öngörüyoruz . Burada getiri eğrisinin ters eğilimli mi olacağı, yani kısa dönemli faizlerin uzun vadeliden daha yüksek mi olacağı yoksa yatay mı olacağı konusunda bir soru var. Orada ne kadar sık olduğunuza bağlı. Gerçekten çok sıkı olmak istiyorsanız ters eğilimli, normal derecede sıkı olmak istiyorsanız daha yatay eğimli olmanız söz konusu. Burada uluslararası finans camiası bunu gayet iyi takip eder. Türkiye'deki para politikası şu anda diğer bizim benzeri ülkelere göre daha sıkı."

Merkez Bankası'nın, bu seneki büyüme beklentisinin piyasa beklentisinin üstünde olmasını da değerlendiren Başçı, bunun altında iki faktör olduğunu vurguladı.

Bunlardan birisinin Avrupa'daki durum olduğuna dikkati çeken Başçı, "Avrupa elbette bizim ihracat kanalımızda, bizi etkileyecek. O ne kadar ön görülüyor ve beklentilere yansıtılıyor bilmiyorum ama iç taleple ilgili biz o kadar da, piyasa oyuncularının olduğu kadar zayıf görmüyoruz. Aslında önemli veriler Şubat ve Mart aylarına ilişkin veriler olacak. Bu veriler bizi teyit ederse, Mart'ta güven endekslerinde bir toparlanma gördük, bu Nisan ayında da devam ederse o kadarda ciddi bir yavaşlama olmayabilir. Aslında biz para politikaları konusunda eleştiriliyoruz ama talep tarafına baktığımızda belki o kadar da sıkı olmayabiliriz. Onu izlememiz gerekir. Çok erken konuşmayalım ama şu an itibariyle orta vadeli program projeksiyonlarını değiştirecek bir gerekçe biz göremiyoruz" diye konuştu.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com