Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Merkez Bankası faizleri sabit tuttu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, uygulanan faizleri sabit tutma kararı aldı

Merkez Bankası faiz uygulamalarıyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan değerlendirmeler sonucu  repo ihale faiz oranı ve Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının sabit kalmasına karar verildiğini söyledi.

Bu karar göre Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarı'nda uygulanan faizlerden;

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4,50'de,

Gecelik faiz oranları olan TCMB borçlanma faiz oranını yüzde 3,50'de,

Borç verme faiz oranını ise yüzde 7,75'te sabit kaldı.

'ENFLASYON GÖSTERGELERİ BİR SÜRE DAHA HEDEFLERİN ÜSTÜNDE'

Yazılı olarak yapılan açıklamalarda enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedeflenen rakamların üstünde kalacağı belirtilerek; "Son dönemde açıklanan veriler yurt içi nihai talep ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimini koruduğunu göstermektedir. Mevcut politika çerçevesi cari işlemler dengesini olumlu yönde etkilemektedir. Temkinli para politikası duruşunun, alınan makroihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle önümüzdeki dönemde kredi büyüme hızlarının kademeli olarak daha makul düzeylere geleceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki kademeli iyileşme eğiliminin süreceği tahmin edilmektedir.

Enflasyonun önümüzdeki dönemde düşmeye devam etmesi beklenmektedir. Öte yandan, son aylarda yaşanan döviz kuru oynaklığına bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Bu durumun fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruşun korunarak gerekli görülen sıklıkta ek parasal sıkılaştırmaya devam edilmesinin uygun olacağını belirtmiştir."
denildi.

KÜRESEL BELİRSİZLİĞİN YURTİÇİNE YANSIMASI SINIRLANDIRILMALI

Türk lirası likiditesinin ve fiyat istikrarının sağlanabilmesi için gerekli düzenlemeri yaptığını ifade eden Merkez Bankası küresel para politikalarının belirsizliğinin yurtiçine yansımasını azaltmak için şunları söyledi;

"Fiyat istikrarını ve finansal istikrarı etkileyen gelişmeler yakından takip edilerek Merkez Bankası tarafından sağlanan Türk lirası likiditesinin kompozisyonunda gereken ayarlamalar yapılmaya devam edilecektir. Bununla birlikte, küresel para politikalarına dair belirsizliklerin yurt içine yansımalarını sınırlamak açısından Türk lirası likidite politikasında sağlanan öngörülebilirliğin sürdürülmesinin önemli olduğu değerlendirilmiştir."  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com