Merkez Bankası ile Kırgızistan Milli Bankası arasında teknik işbirliği

Merkez Bankası ile Kırgızistan Milli Bankası arasında teknik işbirliği
ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Kırgızistan Milli Bankası arasında gerçekleştirilen...

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Kırgızistan Milli Bankası arasında gerçekleştirilen teknik işbirliğinin ilk aşaması tamamlandı. 

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz yıl, Kırgızistan Milli Bankası'nın Türkiye’deki bankacılık sistemi ile ilgili belirli bazı konularda Türkiye’den teknik yardım talebinde bulunması üzerine TİKA, TCMB ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) uzmanlarından oluşan bir heyetin Kırgızistan’a giderek bir ihtiyaç analizi çalışması yaptığı anımsatıldı.

Açıklamaya göre, söz konusu çalışma sonucunda, uzman heyetin raporları doğrultusunda iki ülke kurumları arasında gerçekleştirilebilecek muhtemel işbirliği alanları tespit edildi. Bu kapsamda iki ülke kurumları arasındaki işbirliğinin ilk aşaması olarak Kırgızistan Milli Bankası Ödeme Sistemleri Dairesi Başkanı Ulan Zhamalidinov ile Kırgızistan Milli Bankası Ödeme Sistemleri Kontrol ve Gözetim Bölüm Başkanı Evelina Lelevkina, Ankara’ya gelerek TCMB Ödeme Sistemleri Genel Müdürlüğü yetkilileriyle bir toplantı yaptı.

Toplantıda Kırgız heyete TCMB Ödeme Sistemleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki birimlerin görev alanları ve işleyişi ile ilgili detaylı bilgiler sunuldu. Kırgız heyet, toplantının kendi sistemlerini daha işlevsel hale getirmek adına oldukça yararlı olduğunu ifade etti.

İki ülke milli bankaları arasındaki işbirliğinden memnuniyet duyduklarını, işbirliğinin her birim için artarak devam ettirilmesini arzu ettiklerini vurgulayan Kırgız heyet yetkilileri, bu imkanı sağlayan TİKA’ya ve sistemlerini daha da geliştirmek için kendileriyle işbirliğine giden Merkez Bankası’na teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com