Merkez Bankası Neye Çok Şaşırdı?

Merkez Bankası Neye Çok Şaşırdı?
Enflasyon rakamları Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı çok şaşırttı.

Erdem Başçı, makroekonomik görünüme ve varsayımlarına ilişkin olarak bilgi verirken de 2010 yılı Ekim ayında yayımladıkları Enflasyon Raporu'nda Merkez Bankasının kontrolü dışında olan işlenmemiş gıda ve tütün kalemlerinden kaynaklanan fiyat artışlarına dikkat çektiklerini ve bu kanaldan enflasyondaki düşüş için önemli bir alan olduğu tespitinde bulunduklarını hatırlattı.
Nitekim takip eden iki çeyrek boyunca enflasyon 5.2 puan gerilediğini ve Mart ayı itibarıyla, yüzde 4 seviyesine düşerek Ocak Enflasyon Raporu'ndaki tahminlerinin alt sınırına yakın gerçekleştiğini anımsatan Başçı, İngiltere'de de enflasyonun şu anda yüzde 4 seviyesinde bulunduğuna dikkat çekti ve “Bu benim ömrümde ilk defa gördüğüm bir şey” dedi.

Başçı, yılın birinci çeyreğinde temel mal grubu dışındaki bütün alt kalem fiyatlarının değişim oranlarının geçmiş yılların aynı dönem ortalamasının altında kaldığını ifade etti. Başçı, tüm bu gelişmeler çerçevesinde, orta vadeli enflasyon beklentilerinin yılın ilk çeyreğinde sınırlı bir artış gösterdiğini söyledi. 2011 yılının ilk çeyreğine ilişkin verilerin iç talepteki artışın desteğiyle iktisadi faaliyetin öngörülenden canlı seyrettiğine işaret ettiğini vurgulayan Başçı, dolayısıyla, tahminlerini güncellerken toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüşe verdiği desteğin bir önceki döneme kıyasla azaldığı bir çerçeveyi esas aldıklarını kaydetti.

40 milyar TL'nin faizsiz parkı devam edecek

Bankalar faiz ödenmesini umuyordu ama...

Bankalar zorunlu karşılıklara en azından yılın ikinci yarısından itibaren faiz ödenmesini umuyordu. Ancak Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bu konuda umut vermedi: Mevcut ortamda zorunlu karşılıklara faiz ödenmemesi bu aracın gücünü azami noktaya getiriyor. Koşullar el verirse ileride tekrar faiz ödenebilir

Bankaların cebinden artırılan munzam karşılık oranları ile 40 milyar TL'den fazla bir para çekilirken, Merkez Bankası'nın bu paraya faiz ödememe politikasını bir süre daha sürdüreceği anlaşıldı. Bankacılar en azından yılın ikinci yarısından itibaren bu paraya faiz ödenmesini bekliyordu. Ancak Merkez Bankası'nın yeni başkanı Erdem Başçı bu konuda umut veren bir açıklama yapmadı.

Başçı, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Mevcut ortamda zorunlu karşılıklara faiz ödenmemesi zorunlu karşılık aracının gücünü azami noktaya getiriyor. Biz bunu bu yüzden tercih ettik. İleride koşullar elverirse munzam karşılıklara tekrar faiz ödenebilir. Ancak şu an için aldığımız tedbirler etkisini göstermeye başladı. Mevduatın vadesi uzamaya başladı. Parasal sıkıştırmanın asıl etkisi ikinci çeyrekten itibaren belirginleşecek. Gerekirse ilave tedbirler de alabiliriz.”

Her an fırtına çıkabilir

İşte bu sözler bankacılar arasında, “2011 yılında munzam karşılıklara faiz ödemesini en azından üçüncü çeyreğe kadar unutalım ve hesabımızı ona göre yapalım” yorumlarına neden oldu. Söz konusu faiz ödememe politikası başta olmak üzere krediler üzerinde yaratılan baskının banka kârlarında bu yıl yüzde 20'lerin üzerinde daralma yaratması bekleniyor.
Merkez Bankası Başkanı Başçı, çok sağlam, sağlamlaştırılmış bir gemi devraldığını belirterek, “Fakat denizler biraz rüzgarlı, her an fırtına başlayabilir. Yani geminin sağlam olmasında fayda var. Biraz daha sağlamlaştırmaya devam edeceğiz” dedi. Başçı, Enflasyon Raporu'nu açıkladığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Benim yerim boş

Başçı, bir soru üzerine, Para Politikası Kurulu'nda (PPK) bir başkan yardımcılığının boş olduğunu ifade ederek, “O da benden boşalan yer” dedi. Boş olan başkan yardımcılığı için bir isim önerdiğini belirten Başçı, şu anda sürecin ilerlediğini söyledi.

Yeniden yapılandırmadan devletin beklenenin üzerinde bir gelir sağlayacağının görüldüğünün hatırlatılması üzerine Başçı da tıpkı Durmuş Yılmaz gibi muhafazakar bir duruş gösterdi. Başçı, “Elbette siyasi iktidarlar yatırım yapmak, harcama yapmak isterler. Bunların faydası da mutlaka vardır. Ama gelen gelirin bir miktarını da borç azaltmada, Hazine'nin borcu döndürme oranlarını düşürmekte kullanmaları daha iyi olur“ dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com