"Merkez Bankası politikaları büyümeyi olumlu etkiledi"

Merkez Bankası politikaları büyümeyi olumlu etkiledi
SPYD Başkanı Ünver:

ANKARA (AA) - ERDAL ÇELİKEL - Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, Türkiye ekonomisinin 2013'te yüzde 4 büyümesiyle ilgili, "Merkez Bankası, cari açık konusunu ciddi bir şekilde ele alarak büyümenin, Orta Vadeli Program (OVP) hedefinin üzerinde gerçekleşmesinde önemli rol oynadı" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı 2013 yılı büyüme rakamlarını AA muhabirine değerlendiren Ünver, Türkiye'nin cari açık problemini halletmesi halinde büyüme açısından önünde hiçbir engel bulunmayacağını söyledi. 

Cari açık problemi olmasaydı ülkenin son 10 yılda ortalama yüzde 6 büyüyebileceğini dile getiren Ünver, "2013 büyüme rakamları değerlendirilirken Merkez Bankasının para politikalarının büyümeye katkısına dikkati çekmek lazım. Banka cari açık konusunu ciddi bir şekilde ele alarak büyümenin, OVP hedefinin üzerinde gerçekleşmesinde önemli rol oynadı" diye konuştu. 

Merkez Bankasının, Amerikan Merkez Bankasının (Fed) parasal sıkılaştırmaya gitmesinin ardından faizleri artırmakta geç kaldığı yönünde eleştirildiğini hatırlatan Ünver, buna karşın "ucunu bırakalım, Türkiye hızlı bir şekilde büyüsün" yaklaşımını çok sağlıklı bulmadığını ifade etti. 

- "Bu yıl mevcut büyüme rakamını korumak başarı olur" 

Fed'in para musluklarını kısması nedeniyle yabancı yatırımcının Türkiye'ye sıcak para getirme konusunda isteksiz olabileceğini kaydeden Ünver, buna karşın Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkelerin ekonomilerinin düzelme eğiliminde olduğunu, dolayısıyla Fed'in para politikalarının ekonomiye olumsuz etkisinin ihracat pazarlarındaki olumlu gelişmelerle dengelenebileceğini söyledi.

2014 yılına ilişkin büyüme beklentilerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Ünver, şöyle konuştu:

"Türkiye son 8-10 ayda gerek iç, gerekse Fed kaynaklı gelişmelerin piyasalarda yarattığı dalgalanma, ayrıca tüketimi kısmaya yönelik alınan tedbirlere rağmen beklentilerin üzerinde büyümüştür. Bunun altını çizmek gerekir. 2014 büyüme beklentileri ile ilgili net bir rakam vermem doğru değil ancak gerek dış gelişmeler gerekse iç tüketime yönelik tedbirler dikkate alındığında Türkiye, 2013 yılında yakaladığı yüzde 4'lük büyümeyi bu yıl da korursa bunu önemli bir başarı saymak gerekir."

İntegral Menkul Değerler Analisti Tuğba Özay ise 2013'te büyümenin beklentilere paralel gerçekleştiğini ifade etti. Özay, şunları kaydetti:

"Son dönemlerde Merkez Bankasından gelen açıklamalar ve BDDK'nın uygulamaları sonrası cari açıkta kısmen bir azalma beklense de bunun büyümeye olumsuz yansıması ve yıl içerisinde büyümede kademeli olarak düşüşlerin yaşanması beklenmekte. Bunun yanında BDDK'nın getirdiği yeni uygulamalar, tüketici talebini olumsuz etkileyecek olması ve Merkez Bankasının geçtiğimiz aylarda faiz artışına gitmesi nedeniyle bu durumun hem büyüme hem de enflasyon üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini düşünmekteyiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com