Merkez Bankası Uşak'ta banknot deposu açtı

Merkez Bankası Uşak'ta banknot deposu açtı
Merkez Bankası'nın Uşak'ta faaliyet gösterecek olan banknot deposu düzenlenen törenle açıldı.

Merkez Bankası'nın Uşak'ta faaliyet gösterecek olan banknot deposu düzenlenen törenle açıldı.

Uşak'ta Ziraat Bankası nezdinde faaliyet gösterecek Merkez Bankası banknot deposunun açılışında bir konuşma yapan Merkez Bankası Emisyon Genel Müdürü Mehmet Sertbudak, amaçlarının piyasanın nakit ihtiyaçlarını zamanında karşılamak olduğunu belirtti. Uşak'ta 3 kurumsal sermayeli 7 özel sektör sermayeli ve 5 yabancı sermayeli olmak üzere toplam 15 bankanın 30 şube ile faaliyet gösterdiğini belirten Mehmet Sertbudak, Uşak ilinin ekonomik potansiyeli nedeniyle bu ilde İzmir Şubemize bağlı hizmet verecek bir banknot deposu açılmasının uygun olacağı sonucuna vardık. Banknot depolarında vatandaşlarımızla herhangi bir parasal işlem yapılmamakta olup işlemler sadece bankalar ile yürütülmektedir. 1998 yılında başlayan uygulama çerçevesinde bugüne kadar 15 ilde banknot deposu açtık. Bugün 16.'sını Uşak'ta faaliyete açıyoruz. Bugüne kadar Giresun, Aydın, Ordu, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Çorum, Kastamonu, Balıkesir, Muğla, Elazığ, Sivas, Afyonkarahisar, Zonguldak, Isparta ve Çanakkale illerinde banknot depomuz var. Bankamız nakit işlem hacminin yüzde 10'u bu merkezlerde gerçekleşmektedir”dedi.
Merkez Bankası'nın temel görevlerinden birinin piyasanın nakit ihtiyacının karşılanması ve dolaşımdaki banknotların kupür dağılımının ve niteliğinin iyileştirilmesi olduğunu kaydeden Mehmet Sertbudak; 'Finansal araçların yönetiminde artık günümüz dünyasında gelişmiş ödeme sisteminden yararlanılıyor olmakla birlikte bunun tek istisnası nakit para teminidir. Bir çok finans işlemi bilgi-işlem ortamında uzaktan erişimle yapılabilirken nakit paranın ihtiyaç noktasında zamanında ve yeteri kadar temini tüm merkez bankalarının ve bankacılık sisteminin temel görev alanlarından birini oluşturur. Bankaların nakit sevkiyatlarının en aza indirilmesi, para hareketlerinden kaynaklanan risklerin merkezileştirilmesi ve maliyetlerinin düşürülmesi, bankaların ihtiyaç fazlası olan banknotlarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasının sağlanması, zaman zaman tahsilat yoluyla kontrol edilmesi ve bu suretle piyasadaki banknotların temizlenmesi ve dolayısıyla sahtecilikle daha etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla dahili muhabirimiz olan Ziraat Bankası'nın il merkez şubeleri nezdinde bankamız adına faaliyet göstermek üzere banknot depoları tesis edilmektedir' dedi.
'Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonların Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Soner Canko ise, banknot depolarının nakit akışı başta olmak üzere emisyon hacmi ve ticaret hayatının gelişmesi yönünde çok önemli fonksiyonları bulunduğunu belirtti. Konuşmaların ardından, banknot deposunun açılışı yapıldı.
Törene Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, Belediye Başkan Vekili Mustafa Gündüz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Karaman, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk ile davetliler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com