Merkez Bankası'nda Yeni Dönem

Merkez Bankası'nda Yeni Dönem
Devir teslim töreni yapılıyor!

Merkez Bankası Başkanlık görevi dün akşam itibariyle sona eren Durmuş Yılmaz, görevini Erdem Başçı'ya devretti.

Yılmaz, Merkez Bankası İdare Merkezindeki devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Banka'nın kurumsal kimliği ve bağımsızlığına vurgu yaptı.

Yeni Başkan Erdem Başçı da kurumun kamuoyuna bugün açıklanan ve 2011-2015 dönemini kapsayan stratejik planın giriş bölümünde yer alan Durmuş Yılmaz'ın konuşmasını ve misyon ve vizyon bölümlerini okudu. Başçı daha sonra Başkan Yılmaz'a hitaben, ''Başkanım; planınız planımızdır, vizyonunuz vizyonumuzdur, misyonunuz misyonumuzdur'' dedi.

Yılmaz devir teslim töreninde şunları söyledi:

"Görevim sona erdi. Ben herhangi bir ekonomik değerlendirmede bulunmayacağım. İki gün sonra Para Politikası Kurulu toplantısı var. Bu değerlendirmeyi sayın Başkan'a bırakıyorum. Ekonominin geldiği noktayla ilgili de konuşmayacağım. Rakamları biliyorsunuz. Merkez Bankası'nın durumu da her dökümanda açık ve net olarak yazıyor. Bu toplantıda vermek istediğim mesaj Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğinin devamıyla ilgili olacaktır. Elimizden geldiğince duvara taş koyacağız dedik ve o taşı koyduk. Umarım bizden sonra gelenler de elinden geleni yapacaktır. Kurumsal kimliğin güçlenerek devam etmesine inanıyorum hem de güçlü bir şekilde inanıyorum. İlerleme olabilmesi için mutlaka yeni durumun bir öncekinden daha iyi olması gerekir. Bizden sonra geleceklerin bizden daha iyilerini yapacağını eminim. MB'nin en büyük gücü ve kaynağı insan kaynağı. Şu anda güçlü bir kadromuz var, bu kadro güçlenerek devam edecek. Bu güçlü insan kaynağının oluşumuna katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca milletime teşekkür ediyorum. Bu sandalye bana çok şey kattı. Milletim benim maaşımı ödedi ve beni belli bir yere getirdi. Her şeyden önce milletime teşekkür ederim. Umarım biz üzerimize düşen görevi yapmışızdır. Keşke mümkün olsa mükemmel yaptığımızı söyleyebilsek. Mükemmelin peşinde koşmak iyiyi yapamamak demektir. Biz bürokratlar, bizi bu göreve getirenlere teşekkür etmeli miyiz?

Eğer böyle bir gelenek varsa teşekkür etmek istiyorum. Yoksa da böyle bir geleneği başlatmak istiyorum. Bizi bu göreve getirenler başarımıza ortaklar ama başarısızlığımız varsa ona da ortaklar. Bu banka içinde atamalar yaptık. Bankanın başarısında ben de pay sahibiyim, başarısızlık varsa ona da ortağım. Eğer iyi insan olmak yapılanların kıymetini bilmek ama bunu aşırıya götürürseniz işinizi doğru yapmazsınız, yanlış yaparsınız, kendinize zarar verdiğiniz gibi başkasına da zarar verirsiniz. Biz önce yasalara sonra da elimizdeki verilere bağlı olarak işlerimizi yapmaya çalıştık. Bankamızda çalışan arkadaşlarımıza. Cidden çok özverili çalıştılar.

Son derece uyumlu bir çalışma dönemi geçirdik. Problemler de yaşadık. Eğer problem yoksa orada da problem vardır demektir. Hepinize görevde bulunduğum sürece yanımızda olanlara teşekkür ediyoruz. Önemli bir sorunumuz olmadı. Bundan sonraki MB yönetiminin de MB kurumsal kimliğini güçlendirecek biçimde çalışmalarını sürdüreceğini düşünüyorum. Farklılıkların olması şart. Olmazsa gelişme olmaz. Yeni Başkan'ın da bu kuruma damgasını vuracağını düşünüyorum. Kendisine bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum."

Daha sonra Merkez Bankası Yeni Başkanı Erdem Başçı da kısa bir konuşma yaptı.

Hazırlanan stratejik planın bankanın orta ve uzun vadeli hedeflerine en iyi biçimde ulaşacağına inanmaktayım. Sayın Başkanım planınız planımızdır. Vizyonunuz vizyonumuzdur. Misyonunuz, misyonumuzdur.

Ben Ağabey Durmuş Yılmaz'dan üç şey öğrendim. Biri tevazu. Merkez Bankası Başkanları mütevazı oluyormuş. İkincisi ortak akıl. Üçüncüsü kararlılık. Merkez Bankası başkanları kararlı olabiliyormuş. Bu üçü Merkez Bankası Başkanları'nda birarada olabiliyormuş. O yüzden sayın Başkan'ım tüm Merkez Bankalılar ve kendim adına teşekkür ediyorum.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com