Merkez Bankası'nın Başkanı Belli Oldu!

Merkez Bankası'nın Başkanı Belli Oldu!
Merkez Bankası Başkanlığı'na, halen Başkan Yardımcısı olan Erdem Taşçı'nın getirileceği öğrenildi...

Durmuş Yılmaz'ın görev süresinin 18 Nisan'da dolacak olmasının ardından Merkez Bankası'nın yeni başkanı belli oldu.

Beş yıl önce aday gösterilmesine rağmen Köşk'ten veto yiyen Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın koltuğa oturacağı kesinleşti.

Bürokrat Haber'in Başbakanlık kaynaklarından edindiği bilgilere göre Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından hazırlanan kararname, bakanlar tarafından imzalanarak Köşk'e gönderildi. Başbakanlık yetkilileri Başçı'nın isminin bir iki güne kadar açıklanacağını belirtiyor.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Babacan'ın kolej arkadaşı olan Erdem Başçı'nın kararnamesi türbanlı eşi sebebiyle dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti.

Babacan'ın kolejden arkadaşı olan Başçı, ilk ve orta öğrenimini Babacan gibi TED Ankara Koleji'nde tamamladı. Başçı, daha sonra Babacan'ın da tercihi olan ODTÜ'de okudu.

ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987'de 'yüksek şeref' derecesiyle mezun olan Başçı, Bilkent Üniversitesi'nde İşletme yüksek lisans programını 1989 yılında birincilikle bitirdi.

3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra Devlet Bakanı Ali Babacan'a danışmanlık yapan Başçı, Eylül 2003'ten bu yana Merkez Bankası'nda Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com