Merkez dijitale geçiyor, çalışanlar endişeli!

Merkez dijitale geçiyor, çalışanlar endişeli!
Merkez Bankası Banknot Matbaası’nda basılan banknotların kontrolünde dijital bir sisteme geçiliyor.

Yaklaşık 2 ay içinde basılan paraların kontrolü optik okuyucu vasıtasıyla yapılacak. Bu nedenle de basılan banknotları sayfa sayfa kontrol eden çalışanlar bu birimden ayrılmak zorunda kalacaklar.
 
Çalışanların tamamına yakını idare binasında ya da başka illerdeki şubelerde görevlendirilecekler. Emekli olmak isteyenler de emekli olacaklar. Merkez Bankası yetkilileri, “İsteği dışında hiç kimse Merkez Bankası’ndan ayrılmayacak” dediler.
 
Ancak kulislere sızan bilgilere göre bu işi yapan çalışanların yüksek maaş aldığı, bu gerekçeyle de tasarrufa yönelindiği belirtiliyor.
 
Merkez Bankası’nın Banknot Matbaası bölümünde banknotlar basıldıktan sonra tek tek kontrolden geçiriliyor. Bu işleme nefaset deniyor. Banknot matbaası çalışanları bloklar halinde gelen banknot sayfalarını gözle tek tek kontrolden geçiriyorlar. İnsan eliyle yapılan bu kontrol sistemi şimdi değiştiriliyor. Yeni bir kontrol sistemi kuruluyor. Bu sistemde basılan paraları optik okuyucu kontrol edecek. Yani basılan banknotlarda hata olup olmadığı sayfa sayfa optik okuyucu tarafından incelenecek.
 
BİRİM TASVİFE EDİLECEK
 
Kontrol sisteminin değişmesiyle bu birim tasfiye edilecek. Birimde çalışanların büyük bir çoğunluğu başka birimlere gönderilecek. Merkez Bankası yetkilileri, nefaset bölümünde çalışanların ya Ankara ’daki İdare Binası’nda görevlendirileceğini ya da şubelere kaydırılacağını söylediler. Merkez Bankası’nın Türkiye ’nin değişik illerinde 21 şubesi bulunuyor. Yetkililer özlük haklarında da herhangi bir kayıp meydana gelmeyeceğini ifade ettiler.
 
Merkez Bankası yetkilileri, çalışanların kendi istekleri ile mi şubelere gönderileceği konusunda, “Bir mağduriyet olmayacak” demekle yetindiler. Herhangi bir işten atılma ya da zorla emekli edilme gibi bir durumun da söz konusu olmadığı belirtildi. Ancak kulislerde çalışanların emekliliğe zorlandığı belirtiliyor. Bu birimde çalışanların yüksek maaş aldıkları, Merkez’in de tasarruf amacıyla dijital sistem kurduğu söyleniyor. (CTK)

Kaynak: Radikal

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com