Merkez faiz kararını açıkladı

Merkez faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz oranlarını değiştirmeyerek faiz koridorunu aynı aralıkta tutmaya devam etti

 

Merkez Bankası politika faizi olan 1 haftalık repo faizini, beklenti dahilinde yüzde 5.75'te sabit bıraktı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun toplantı özetinde şu ifadeler yer aldı:
 
Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankamız bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının asağıdaki gibi
sabit tutulmasına karar vermistir:
 
a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75 
b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5, borç
verme faiz oranı yüzde 12,5, açık piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara
repo islemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 12
c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması
çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede
uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde
15,5.
 
Yılın üçüncü çeyreğine ilişkin veriler iç ve dıs talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü sekilde sürdüğünü teyit etmistir. Tüketim talebi yavaslarken net ihracatın büyümeye katkısı artmaktadır. Bu çerçevede, cari islemler dengesindeki iyilesme eğilimi belirginlesmektedir. Kurul, islenmemis gıda fiyatlarındaki baz etkisi nedeniyle Aralık ayında enflasyonun yükselis göstereceğine dikkat çekmistir. Merkez Bankası, 2011 yılı sonunda hedefin belirgin olarak üzerinde gerçeklesecek enflasyonun yol açabileceği ikincil etkilere karsı gereken adımı Ekim ayında atarak para politikasında güçlü bir sıkılastırmaya gitmistir. 
 
Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin öngörülenden güçlü seyrettiğine isaret etse de parasal sıkılastırmanın etkisiyle önümüzdeki dönemde yurt içi talep büyümesinin ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir. Nitekim yakın dönemde tüketici kredilerindeki yavaslama eğiliminin giderek daha belirgin hale geldiği gözlenmektedir. Bu çerçevede, geçici fiyat hareketlerinin ikincil etkilerinin sınırlı kalması ve 2012 yılı içinde
enflasyonun kademeli bir düsüs göstererek yılın son aylarında yüzde 5 hedefine yaklasması beklenmektedir.
 
Kurul, enflasyon görünümünün orta vadeli hedeflerle uyumlu olması için sıkı para politikasının bir müddet daha sürdürülmesi gerektiğini ifade etmistir. Öte yandan, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle para politikasındaki esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmistir. Bu çerçevede, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, bir hafta vadeli repo ihalesi ile yapılan Türk lirası fonlamasının miktarı gerekli görüldüğünde asağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır.
 
Ayrıca toplantıda 27 Aralık Salı günü kamuoyuna duyurulacak “2012 Yılında Para ve Kur Politikası” metnindeki hususlar karara bağlanmıstır. Kurul, küresel ekonomideki gelismeleri yakından izleyerek 4 Ağustos 2011 tarihli ara toplantıda belirlenen strateji çerçevesinde, yurt içi piyasalardaki istikrarı sağlamak için gerekli tedbirleri gecikmeksizin almaya devam edecektir.
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik politika durusunu değistirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.(SYK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com