Merkez sağda AKP içinden yeni bir parti mi kurulacak?

Merkez sağda AKP içinden yeni bir parti mi kurulacak?
Erdoğan “yolsuzluk dosyalarının altında kalacak!' Senaryolar yazıldı, kulislerde konuşulan çarpıcı iddialar dikkat çekici

Ankara’da kılıçlar çekildi ortalık toz duman. Havada yolsuzluk dosyaları çarpışırken, çeşit çeşit senaryolar da kulislerde dillendiriliyor. 

Henüz ortada çok az bilgi olsa da Ankara’daki ortak kanı, operasyonların sadece cemaat işi olmadığı, yaşananların “cemaatin boyunu aştığı” yönünde.

Herkesin birleştiği bir başka nokta da, Tayyip Erdoğan’dan bıkan bir takım güçlerin cemaati kullanarak Erdoğan’ı, dolayısıyla da AKP’yi bitireceği…

Peki, AKP’nin bittiği yerde başka başlangıçlar olacak mı? İşte bu noktada senaryolar havada uçuşuyor. Bu senaryoların hepsine göz atmak yerine en uçuk gibi duran ama biraz düşünüldüğünde puzzle gibi parçaların yerine oturduğu senaryodan söz edelim:

Bu senaryoyu savunan güçlere göre, Hakan Şükür’ün istifası, bir işaret fişeği. Artık dizginlenemeyen hırsı sadece içerde değil dışarda da kabul gören Tayyip Erdoğan’ı siyasi arenadan çekebilmek için öncelikli hedef, AKP’den merkez sağda bir başka parti “doğurtmak”.

BU NASIL OLACAK?

AKP içinde gidişattan memnun olmayan 40-45 kişilik bir milletvekili grubu olduğu, bunların yeni bir oluşum için işaret bekledikleri ifade ediliyor. Bunlara “hazır olun” işaretinin ise Hakan Şükür istifa ettirilerek verildiği, “Hakan artık tatile çıkabilir” denilerek, istifa için bekleyen milletvekillerine hareketin başladığının bildirildiği kaydediliyor.

İşte AKP’den doğacak merkez sağdaki parti için TBMM’de bazı milletvekillerinin AKP içindeki vekillerin yanı sıra MHP’de de merkez sağa daha yakın milletvekilleriyle de görüştüğünü belirten kaynaklar, kurulacak partiden beklentiyi de şöyle açıklıyorlar:

“Merkez sağdaki bu parti, CHP’nin başkanlığında kurulacak yeni hükümetin ortağı olacak. Belki MHP de dışardan bakanlık alarak hükümete destek verebilir. Bu, kurulacak partinin başarısına bağlı. Arzu edilen MHP’nin desteğine ihtiyaç duymayacak bir koalisyon hükümeti.”

Konuşmanın burasında “zurnanın zırt dediği” soruyu yöneltiyoruz. “Peki, AKP ufaltılırken kudretinden sual olunmaz yöneticileri ne olacak?..”

Erdoğan’ın akıbetinin ne olacağını geçiştiren kaynakların söylediklerinin satır aralarına sıkıştırdıklarından, Erdoğan’ın “yolsuzluk dosyalarının altında kalacağı” anlaşılıyor.

SENARYOYA GÖRE GÜL NE OLACAK

Ya, Çankaya’nın şimdiki sahibinin bu senaryodaki yeri?..

Kaynaklar, bu yaşanan gelişmelerden onun da bilgisi olduğunu fısıldarken, ona biçilen rolü de açıklıyorlar. Önümüzdeki dönem için ona biçilen rol, –sıkı durun- BM Genel Sekreterliği

“BM Genel Sekreterliği de nereden çıktı” demeyin. Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen sonra İslam Kalkınma Örgütü başkanlığının boşalacağına işaret eden kaynaklar, Abdullah Gül’ün öncelikle bu makam için düşüldüğünü ama Gül’ün BM Genel Sekreterliği için daha uygun olacağını belirtiyorlar.

BM Genel Sekreterliği Türkiye’den birine verilir mi” sorusuna verilen yanıt da mantıklı: “BM Genel Sekreteri dikkat ederseniz genellikle Asyalı G7 ülkeleri dışındaki ülkelerden seçilir. O nedenle Gül’ün bu makam için seçilmesinin önünde hiçbir engel yok.

İfadelerdeki kararlı üsluptan önümüzdeki dönem için rol dağılımının yapıldığını, hatta senaryodan haberi olan bazı isimlerin yeni rollerini şimdiden “çalıştıkları” anlaşılıyor.

Son sorumuz,  “cemaatin bu senaryonun hayata geçirilmesine ne karşılığında razı olduğu” ydu.

Aldığımız yanıt: “şimdilik dershanelerin açık kalması ve bazı ‘makamlarına’ dokunulmaması…”

Dediğimiz gibi Ankara’da senaryoların bini bir para.

Yazılan senaryonun çok da mantıksız olmadığını belirtmemize karşın, siyasetin duayeni Süleyman Demirel’in, “Siyasette 24 saat çok uzun süredir. O 24 saatte köprünün altından çok sular akar” sözünü de hatırlatalım.  (LAK)

Derya Kırıcı - Odatv

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com