Merkez'den dolar hamlesi

Merkez'den dolar hamlesi
Bugün toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faizleri değiştirmeme kararı aldı ancak Türk Lirası'nın zorunlu karşılıklarının döviz cinsinden tutulacak yüzde 40'tan, yüzde 45'e yükseltildi.

Merkez Bankası'nın kararının ardından dolar, TL karşısında 1.8350 seviyesinden el değiştiriyor.

Merkez Bankası TL'nin zorunlu karşılıklarının döviz cinsinden tesisinde sınırlı artırımın uygun görüldüğünü belirtti.

Banka zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tutulacak miktar yüzde 40'dan yüzde 45'e çıkarıldığını açıklarken, beklentiler yeni oranın yüzde 50 seviyesinde olacağına yönelikti.

Merkez Bankası, zorunlu karşılıklardaki bu artışla piyasaya 2.8 milyar TL likidite sağlanacağını ifade etti ve rezervlerin 2.1 milyar dolar artacağını açıkladı. Zorunlu karşılıkların tesis döneminin 22 Haziran'da başlayacağı belirtildi.

Banka'dan karara ilişkin yapılan açıklamada, enflasyonun birinci çeyreğin sonuna kadar yüksek seyredeceği ifadesine de yer verildi.

"MERKEZ BANKASINI ANLIYORLAR AMA AYNI FİKİRDE DEĞİLLER"

Morgan Stanley Bankasının baş ekonomisti Tevfik Aksoy, "Bu karardan sonra Türk Lirasının diğer kurlar karşısında güçlü duruşuna devam edeceğine inanıyoruz. Diğer yandan Merkez Bankası'nın hareket politikasına yönelik olarak, belirsizlik veya sürpriz veya beklentilerin katılaşmaması açısından, Merkez Bankası'nın istisnai gün standartlaşmayacağını düşünüyoruz. İstisnai gün uygulamasından belirsizliğin devam edeceğini söyleyebilirim. Geçtiğimiz iki hafta yatırımcılarla bir araya geldim. Artık yabancı yatırımcılar Merkez Bankası'nın politikalarını anlıyor. Fakat anlamak başka, aynı fikirde olmak başka. Girdiğim toplantılarda anlıyoruz ama aynı fikirde değiliz diyenler fazla. Tabiki bu yatırımcılar Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. Ama tedirginler. Bu durum uzun vadede farklı sonuçlar doğurabilir" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com