Merkez'den flaş faiz kararı

Merkez'den flaş faiz kararı
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün gerçekleştirdiği Ağustos ayı toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75'te, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 5'te sabit tuttu.
Para Politikası Kurulu'nun (PPK) bugün gerçekleştirdiği Ağustos ayı toplantısına Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ahmet Faruk Aysan, Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı. Erdem Başçı başkanlığında toplanan PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdi. Buna göre PPK, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75'te sabit tuttu. Hatırlanacağı üzere PPK, 2010 Aralık ayında politika faizini yarım puan gerileterek, yüzde 7'den yüzde 6.50 seviyesine çekmişti. PPK, 2011 yılının Ocak ayında yaptığı çeyrek puanlık indirimle, politika faizlerinde iki ayda 0.75 puanlık indirim gerçekleştirmişti. 2011 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının ardından, Temmuz ayında da politika faizlerinde değişikliğe gitmeyen PPK, 4 Ağustos 2011'de gerçekleştirdiği ara toplantıda aldığı 0.50 puanlık indirim kararıyla birlikte Aralık 2010'dan bu yana politika faizlerinde 1.25 puanlık düşüş gerçekleştirmişti. Kurul, 2012 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayında gerçekleştirdiği toplantılarda da politika faizinde değişikliğe gitmemişti.
 
Borçlanma faiz oranı yüzde 5'te sabit tutuldu
 
Kurul, Merkez Bankası gecelik borçlanma faiz oranını da yüzde 5'de sabit tuttu. Kurul, en son 4 Ağustos 2011'de gerçekleştirdiği ara toplantıda 8 ay süresince yüzde 1.50 düzeyinde seyreden gecelik borçlanma faizlerini 3.5 puanlık artışla yüzde 5'e yükseltmişti. 
Kurul, Ağustos ayı toplantısında gecelik borç verme faiz oranı yüzde 11.5, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11 düzeyinde sabit tuttu. PPK, en son 21 Şubat'ta düzenlediği toplantısında borç verme faiz oranını yüzde 12.5'ten yüzde 11.5'e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını ise yüzde 12'den yüzde 11'e düşürmüştü.
 
Kurul, bugün gerçekleştirdiği toplantıda Geç Likidite Penceresi Faiz Oranlarında da değişikliğe gitmedi. Buna göre Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır, borç verme faiz oranı yüzde 14.5 düzeyinde sabit tutuldu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com