Merkezi sistemle ısınanlar dikkat! Bugün son gün

Merkezi sistemle ısınanlar dikkat! Bugün son gün
Binalarda enerji verimliliği yönetmeliği gereğince ruhsat ve proje onayı 2 Mayıs 2007 tarihinden sonra alınmış yeni yapılacak binalarda ısınma gideri paylaşımını düzenleyen pay ölçer takılması zorunlu hale getirildi.

Binalarda enerji verimliliği yönetmeliği gereğince ruhsat ve proje onayı 2 Mayıs 2007 tarihinden sonra alınmış yeni yapılacak binalarda ısınma gideri paylaşımını düzenleyen pay ölçer takılması zorunlu hale getirildi. Bugün'ün haberine göre, bu yönetmelik mevcut merkezi sistemli binaları da ilgilendiriyor. Çünkü mevcut binalara da pay ölçer takılması için 2012 yılına kadar süre tanınıyor.

SORUMLULUK YÖNETİCİLERDE
Sözkonusu ekipmanın binalara takılmasından ilk etapta site-apartman yöneticileri sorumlu. Pay ölçer taktırmayan yöneticilerin kendisine bin 600 TL'yi bulan ceza geliyor. Ancak profesyonel site yöneticileri kanunun bu alanda belirsizlik taşıdığını savunarak, 2012 tarihine kadar bu konuda sorumluluk hissetmediklerini belirtiyor. Kat maliklerine ısındıkları kadar ödeme imkanı tanıyacak olan pay ölçer ekipmanı, doğalgaz kullanmadığı zamanlarda ısınma giderlerine, sadece faturanın yüzde 30'u kadar katılmalarını sağlayacak.

Kazan ve Basınçlı Kaplar Sanayicileri Derneği Başkanı Ali Eren, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'na bağlı olarak çıkartılan yönetmelik yeni yapılacak merkezi sistemli binalarda pay ölçer zorunluluğunun 2 Mayıs 2007 tarihi itibariyle başladığını, mevcut binalarda ise 2 Mayıs 2012 tarihi itibariyla bu sisteme geçileceğini açıkladı. Eren, 2012'ye kadar hazırlık yapmamış olan yöneticilerin para cezası ile cezalandırılacağını da açıkladı.

Ancak yöneticilerin çoğu bu düzenlemeyi ciddiye almıyor. Profesyonel apartman yöneticisi Tayfun Aydeniz yasal düzenlemede mevcut binalarla ilgili belirsizlik olduğunu savundu. Aydeniz “Bu konuda bir zorlama olamaz çünkü kanundan önce kazanılmış haklar sözkonusu. Hatta mevcut binalarda radyatör tesisi bunu kaldırır mı? Bu da belirsiz” dedi.

ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYAN MERKEZİYE GEÇEBİLİR
Kat Mülkiyet Kanunu 42. maddesi de değişti. Sözkonusu değişiklik, binada oturanların yüzde 51'i bireysel sistemden merkezi sisteme geçmek istediğinde o binada dönüşümü gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. Ali Eren “Örneğin 10 daireli bir apartmanda 6 daire merkezi sisteme geçmek isterse diğer daireler bu karara onay vermek zorunda. Dolayısıyla bireysel ısınma sisteminden merkeziye geçilmesi için gerekli olan hem fiziki hem hukuki altyapı artık mevcut” dedi.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com