MERNİS ile nüfus kayıtları ne kadar şeffaf?

MERNİS ile nüfus kayıtları ne kadar şeffaf?
CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı’nın soru önergesini İçişleri Bakanı yanıtladı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bakanlıkça uygulamaya konulan MERNİS ile nüfus kayıtlarının hukuki ve teknik açıdan denetim altına alındığını, günümüz itibarıyla tespit edilip de silinmeyen mükerrer kayıt bulunmadığını bildirdi.CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı’nın soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı, “Bakanlığımızca uygulamaya konulan MERNİS ile nüfus kayıtları hukuki ve teknik açıdan denetim altına alınmış olup, günümüz itibarıyla tespit edilip de silinmeyen mükerrer kayıt bulunmamaktadır” dedi.

18 YAŞINI DOLDURMUŞ VATANDAŞLARIN SAYISI, 56 MİLYON 412 BİN 92

İçişleri Bakanı, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan 18 yaşını doldurmuş vatandaşların sayısının 11 Haziran 2011 tarihi itibarı ile 54 milyon 115 bin 831, 4 Kasım 2013 tarihi itibarı ile 56 milyon 412 bin 92 olduğunu açıkladı.

Bakan Güler, Nüfus Hizmetleri Kanunun Geçici 2. maddesi gereğince Türkiye İstatistik Kurumunca yapılan alan çalışması sonucunda tespit edilen adreslerin 15 Ağustos 2007 tarihinde bakanlığa devredildiğini söyledi.Adres Kayıt Sistemi ile, ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri ve diğer adreslerin nüfus kütüklerindeki kişi kayıtları ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası üzerinden ilişkilendirilerek, elektronik ortamda güncel olarak tutulduğunu belirten İçişleri Bakanı, yerleşimi yeri adreslerinin tutulmasında Nüfus Hizmetleri Kanunun 50. maddesi gereğince kişilerin yazılı beyanının esas alındığını ifade etti.

İçişleri Bakanı, kişinin o adreste oturmadığının ihbar edilmesi durumunda da Nüfus Hizmetleri Kanununun 60. maddesi ve Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 29. maddesi gereğince mahallinde yapılacak kolluk tahkikatına göre oturmadığı tespit edilenlerin adresinin silinmekte olduğunu söyledi.  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com