Mersin'de iki ölü deniz kaplumbağası kıyıya vurdu

Mersinde iki ölü deniz kaplumbağası kıyıya vurdu
MEÜ Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ergene:

MERSİN (AA) – Erdemli ilçesinde biri caretta caretta diğeri chelonia mydas türü iki ölü deniz kaplumbağası kıyıya vurdu.

İlçe sahilinde ölü bulunan deniz kaplumbağaları Doğa Koruma ve Milli Park Şefliği yetkilileri tarafından incelendikten sonra Erdemli Belediyesi ekipleri tarafından alınarak, uygun bir yere gömüldü.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergen, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, nesli tükenmekte olan caretta caretta ile chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının son günlerde ölmüş halde sahile vurmasının dikkati çekici olduğunu belirtti.

Sahile vuran kaplumbağaların ölüm nedenlerinin ana sebeplerinin başında ise balıkçı ağlarına takılarak nefessiz kalmalarının geldiğini vurgulayan Ergene, bu canlıların her ne kadar su altında uzun süre kalsalar da mutlaka nefes almaları için su yüzüne çıkmaları gerektiğini kaydetti.

Ergene, sahilde bu tarz canlıları görenlerin kendilerine haber verdiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Yaptığımız araştırmalarda ölüm olaylarının, yüzde 90’ında deniz kaplumbağalarının herhangi bir darbe almadığı ancak boğulmadan kaynaklandığını gördük. Bu dönem kaplumbağaların çiftleşme dönemidir ve bu nedenle kıyılara yakın bölgelere gelmektedirler. Çiftleşme esnasında balıkçı teknelerinin denize attığı uzun metrajlı ağalara takılıyorlar ve bu ağdan bir daha kurtulamayarak nefessiz kalıp ölüyorlar. Yani çiftleşip neslini sürdürmek isterken diğer taraftan balıkçı ağlarına takılmaları yaşamlarının sonu oluyor. Burada balıkçılarımıza büyük görevler düşüyor, ağlarına kaplumbağaların takıldığını hissettiklerinde onların ağdan kurtulmasına yardımcı olmaları gerekiyor.’’  

Sahile vuran ölü deniz kaplumbağalarının eldivensiz ve korunaksız kesinlikle tutulmaması gerektiğini de dile getiren Ergene, "Kaplumbağalar sahile şişmiş olarak vururlar. Bu esnada çeşitli enfeksiyonlar edinmiş olabilirler. Vatandaşlarımız kesinlikle eldivensiz tutmamalıdırlar. Çıplak elle tutulduğunda enfeksiyon riski olabilir" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com