Mersin'in doğa harikası: Göksü Deltası

Mersinin doğa harikası: Göksü Deltası
Silifke ilçesinde Akdeniz'e dökülen Göksu Nehri'nin taşıdığı alüvyonlarla oluşan delta, bereketli toprakları zengin bitki örtüsü ve kuş varlığı ile dikkat çekiyor

MERSİN (AA) - HÜSEYİN HASKAN - Silifke ilçesinde Akdeniz'e dökülen Göksu Nehri'nin taşıdığı alüvyonlarla oluşan Göksu Deltası, zengin bitki örtüsü, bereketli toprakları, zengin kuş varlığı ile dikkatleri çekiyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Bakanlar Kurulu kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Göksu Deltası, Türkiye'nin en önemli kuş göç yolları üzerinde yer alıyor.

Biyoçeşitlilik açısından da uluslararası öneme sahip deltada, 441 bitki türü tespit edilirken, Türkiye'de korunmaya ihtiyacı olan 8'i endemik, 32'si nadir, toplam 40 bitki türü bulunuyor.

Akdeniz'in en önemli sulak alanlarından Göksu Deltası, Göksu Nehri'nin oluşturduğu geniş alana yayılan kıyı ovası üzerinde yer alıyor.

Deltada, 14 bin 800 hektar karasal alanda tarım arazileri, göller, sazlıklar, tuzlu bataklıklar, kumullar, kumsallar ve yerleşim merkezleri ile Akgöl ve Paradeniz Lagünü de var.

Göksu Deltası, kuşların kışlama ve kuluçka alanı olarak da öne çıkarken, özellikle Akdeniz kuşağında yalnızca belirli bölgelerde rastlanan ve sayıları gittikçe azalan "Saz Horozu"na da ev sahipliği yapıyor.

Kuşların göç zamanlarında önemli popülasyona ulaşan ve tür sayısı açısından dikkat çeken deltada, Türkiye'deki 450 türden 328'i görülebiliyor. Bunun yanı sıra ulusal ve uluslararası öneme sahip 140 kuş türünden 106'sı, dünya çapında yok olma tehlikesi altında olan 24 kuş türünden de 12'si Göksu Deltası'nda yaşıyor.

Kuş türlerinin neslinin devamı açısından çok özel öneme sahip delta, kuşlar tarafından kuluçkalama mevsimi, öncesi ve sonrasında kışlak olarak kullanılıyor.

- Fotoğrafçıların gözde yeri

Caretta Caretta ve ''Chelonia Mydas'' türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları özel alan olarak da öne çıkan delta, son yıllarda doğa ve kuş fotoğrafçıları için de önemli merkez haline geldi. Her yıl Türkiye'den ve dünyadan önemli oranda fotoğrafçının geldiği delta, ilçe turizmine de katkı sağlıyor.

- Korunması için özel çaba sarf ediliyor

Zengin kuş türü ve bitki yapısı nedeniyle öne çıkan deltanın korunması için de özel önem veriliyor. Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, deltada kaçak avcılığın önlenmesi ve doğanın tahrip edilmemesi için özel çalışma yapıyor.

Çalışma neticesinde delta ve çevresinde kaçak avcılık önemli oranda azaltılırken, doğal yapının korunması için de ayrı önem veriliyor.

Koruma altındaki delta için en önemli tehlikeyi ise dönem dönem çıkan yangınlar oluşturuyor. Sazlık ve bataklık alanlardaki yangınlara, arazinin yapısı müsait olmadığı için müdahale etme şansı da bulunmayınca kuş yuvaları zarar görebiliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com