Mesir Festivali kültürel miras listesinde

Mesir Festivali kültürel miras listesinde
Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, UNESCO'nun Mesir Macunu Festivali'ni "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi"ne almasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, bunun Manisa için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Travel Turkey İzmir 2012 Fuarına katılan Vali Daşöz Mesir Macunu Festivali'nin "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi"ne alınmasını değerlendirdi.

Vali Daşöz, “İzmir Fuarında en müjdeli haberi Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’dan aldık. Hepimizin çok iyi bildiği Mesir Festivali Dünya UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınmış. Daha önce 2010 yılında teklifi yapılmıştı. Bu süreç sonunda mutlu sona ulaşılmış oldu. Sayın Bakanımız müjdeli haberi mutluluk ile ifade etti. Tabi bu büyük bir anlam ifade ediyor. Manisa’mızın en önemli tanıtım araçlarından biri olan 473.'sü kutlanacak olan Mesir festivali dünyada daha çok bilinen, tanınan bir hüviyete kavuşmuş oluyor. Bundan sonra Festival tanıtım gücünün ve dünya çapında bilinirliğinin daha da artacağına inanıyorum. Uluslararası boyutta kutlanan mesir festivalinin bu kararla birlikte daha da tanınacağına inanıyorum. Manisa için çok büyük bir müjdeyi aldık, Manisa için dönüm noktası olan tarihi bir gün yaşıyoruz” dedi.

Manisa’nın bu ve buna benzer listelere girmesi gereken çok önemli değerleri olduğunu ifade eden Vali Daşöz, “Örneğin 500 yıldır devam eden Ayvaz Dede Festivali, Kula Evleri, Antik Döneme ait çok önemli eserler var. Ayrıca Manisamız Şehzadeler şehri. Tanıtım, alt yapının geliştirilmesi, önemli merkezlerin, müzelerin kazandırılması ve koruma planlarının yapılması, bütün bunlar turizmi geliştirmeye büyük katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Travel Turkey İzmir 2012 Fuarı açılışa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise Manisa standını ziyareti sırasında Mesir Festivalinin Dünya UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınmasını değerlendirdi. Bakan Günay, “472. Mesir Festivali'ne katılmıştım. İnşallah bu sene daha gösterişli ve görkemli kutlanacak. Bu şölenin Devlet Tiyatrolarında şenlik içinde yer alacağı talimatını da verdim. Ama asıl güzel haberimiz Mesir Şenliği UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Böylece Somut Olmayan Dünya Mirası 10. kültür ürünümüz Mesir Macunu Şenlikleri oldu. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Travel Turkey İzmir 2012 Fuarı’nda Manisa Standı büyük ilgi gördü.

 Bakan Günay ve Vali Daşöz ile beraberindekiler temsili mesir macunu saçtı.

Manisa simülasyon olarak gezildi ve akıllı stand uygulamasıyla Manisa’nın önemli değerleri ziyaretçilere tanıtıldı. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com