Meslek eğitimi el sanatlarını geliştirir mi?

Meslek eğitimi el sanatlarını geliştirir mi?
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Germiyan Kampüsünde, ''El Sanatlarının Geliştirilmesinde Meslek Eğitiminin Rolü'' konulu konferans düzenlendi.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Germiyan Kampüsünde, ''El Sanatlarının Geliştirilmesinde Meslek Eğitiminin Rolü'' konulu konferans düzenlendi.
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça konferansta yaptığı konuşmada, 7 bin yıllık geçmişe sahip Kütahya'nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.
Bu medeniyetlerin bıraktığı tarihi, kültürel ve sanatsal zenginlikler bulunduğuna dikkati çeken İça, şunları kaydetti:
''Kütahya çini sanatında bir dünya markasıdır, çini ile özdeşleşmiştir. Sim sarma, nakış ve ağır elbiseler apayrı bir el sanatı konumuzdur. 16. yüzyılda Avrupa'da Şengulyan halılarıyla Kütahya'nın adını tüm Avrupa duymuştur. Gümüşün ise Türkiye'de tek çıktığı ve üretildiği yer Kütahya'dır. Bakırcılık el sanatı olarak oldukça yaygındır. Günümüzde kaybolan bir sanatımızdır. Seyitömer'de yapılan kazılar, Erken Tunç Devrinde seramik ve çömleklerle ilgili üretimlerin çok eskilere dayandığını göstermektedir. Buradaki eski seramik ocakları, öğütme taşları, renk ve sır yapılarıyla ilgili oluşumlar, günümüzde bile bilinmeyen birçok şeyi açıklamaktadır. Çinicilik anlamında İznik ve Kütahya, Osmanlı döneminde devamlı yarış içerinde bulunmuştur. Ancak İznik çinisi daima sarayın koruması altında kalmış, halbuki Kütahya çini sanatı halka mal olmuştur. Dolayısıyla her evde sanata, fırçaya, renklere aşina birçok sanat dostunu bulabilirsiniz.
Kütahya teknolojiyi de yakından takip etmiştir. Teknolojik birçok yeniliklere sahiptir. Sırlarla borlu malzemeleri kullanarak kurşun ve ağır metallerin olmadığı, insan sağlığı açısından günümüz teknolojisine uygun ürünler kentimizde üretilmektedir. Sırlarla birlikte özel formlar geliştirilmiştir. Geleneksel tabak, çanak ve çömleğin dışında sanat değeri olan formlar sanatçılarımız tarafından ortaya konulmaktadır. Mimaride çini dediğimiz taş çiniyi günümüzde Kütahya en üst noktaya çıkarmıştır. Umut ediyorum ki yakın gelecek içerisinde Kütahya kendinden daha çok söz ettirecektir. Halıcılıkta Kütahya, geçmişte gerçekten dünyada söz sahibi olmuş, ancak gün geçtikçe yetişen sanatçıların kaybolması, sanata verilen değerin azalmasıyla ekonomik açıdan teknoloji ile yarışamaması nedeni ile günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur.''
İça, gümüşle ilgili hayata geçirdikleri ÇİSESGİM projesinde 350 kişiyi eğittiklerini anımsatarak, ''Bu projenin özü, Kütahya'nın gümüşte tek üretim merkezi, çini sanatında bir marka ve zengin yarı kıymetli süs taşlarının bulunduğu bir yer olmasıdır. Bu proje ile beraber bütün eğitim kurumlarımızın da desteği ile Kültür ve Turizm Bakanlığımızın markası haline geldik. Bu sadece bir hobi olmaktan çıktı ve birçok iş yerinde hemşehrilerimiz bundan ekonomik kazanç temin etmeye başladı'' dedi.
Ahşap oymacılıkla ilgili Kütahya'da 500'den fazla tescilli konak, 300'e yakın anıtsal eser bulunduğu bilgisini veren İça, ''Bu kadar zengin bir tarihi doku içerisinde elde ettiğimiz 27 tane eseri restore ettik, değişik fonksiyonlarla hizmete sunduk. Bu konaklarımızın en önemli özelliği ahşap olmasıdır. Biz de işe kaybolan bu ahşap oymaları ile ilgili sanatçıları yetiştirmekle başladık. Çok mutluyum ki bugün bu restorasyon işlerini kendi ekibimizle rahatlıkla yapıyoruz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com