Meslek Tanıtım Stantları'na öğrencilerden büyük ilgi

Meslek Tanıtım Stantları'na öğrencilerden büyük ilgi
Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi türünde eğitim gören öğrencilere üniversite eğitimi için yapacakları tercihleri doğru şekillendirebilmeleri için belli başlı mesleklerin tanıtımı yapıldı.

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi türünde eğitim gören öğrencilere üniversite eğitimi için yapacakları tercihleri doğru şekillendirebilmeleri için belli başlı mesleklerin tanıtımı yapıldı.
Afyon Lisesi fuayesinde başlayan meslek tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu gerçekleştirdi. Vali Yardımcısı Kişioğlu, her başarının bir bedeli bulunduğunu, her buluşun da sabır gösterilerek elde edildiğini belirtti. Kişioğlu, 'Her başarının bir bedeli vardır. Bu bedel ödenmediği zaman başarıya ulaşılamaz. Gençler Türkiye'nin geleceğidir. Saadete giden yol ızdırapla doludur. Izdırap çekmeyen hiç kimse saadeti elde edemez. Hayal kurmak güzeldir. Ama o hayallerin
hayata geçmesi için ayaklarınızın yere sağlam basması gerekiyor. Aksi halde hayalperest olursunuz' dedi. Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu konuşmasının ardından kamu yönetimi standında oturarak öğrencileri mesleği hakkında bilgilendirdi. Öğrencilerin 'Bayanlar da vali olabilir mi?' sorusunu cevaplandıran Kişioğlu, 'Şu anda vali olmak isteyen bayanlar günümüzde çok şanslı. Bayanlar bu işi en iyi şekilde yerine getirebilirler' cevabını verdi.
Toplantıda meslek sahipleri kişiler kendi branşlarının zorluklarını, güzelliklerini öğrencilere anlattılar. İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım yaptığı konuşmada, meslek tanıtım programını ve stantları öğrencilerin ilerki yıllarda 'keşke' demelerini önleme amacıyla hazırladıklarını belirtti. Yıldırım, 'Genelde meslek çalışanları içerisinde 'keşke bu mesleği yapmasaydım, keşke bu bölümü tercih etmeseydim' tarzında birçok söz duyuyoruz. Biz gençlerimizin 'keşke' dememesi için böyle bir uygulama yaptık.
Öğrencilerimiz ileride yapmak istedikleri meslekleri bu uygulama ile birlikte bizzat uzmanından öğrenecekler. Çocuklarımız için bu uygulama çok önemli. Öğrencilerimiz seçmek istedikleri mesleğin zorlukları ile nasıl aşamalardan geçmeleri gerektiğini bu uygulama ile öğreniyorlar' dedi.
Mesleğe tanıtım stantlarında kamu yönetimini Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu, mühendisliği elektrik mühendisi Çetin İnce-Özkan Elbeyi, makine mühendisliğini Yüksel Mahir Burhan, polisliği polis memuru Murat Selçuk, eczacılığı A. Necati Taktak, doktorluğu Hafize Çobanoğlu, akademisyenliği Süleyman Cenkçi, avukatlığı Ali Rıza Küçükilhan, veterinerliği Mustafa Aslan-Ali Alhan, mimarlığı Pınar Gürcan anlattı. Bunlar, mesleklerine özel açılan stantlarda öğrencilerin sorularını cevaplandırdılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com