Mesleki eğitime AB standartlarında kalite merkezi

Mesleki eğitime AB standartlarında kalite merkezi
MEB, meslek liselerinde öz değerlendirme faaliyetlerinin yürütüleceği Ulusal Kalite Geliştirme Merkezi kuracak

ANKARA (AA) - YILDIZ AKTAŞ - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki ve teknik eğitimde, kalitenin geliştirilmesi ve nitelikli işgücünün yetiştirilebilmesi amacıyla bir ilki gerçekleştirerek, meslek liselerinde öz değerlendirme faaliyetlerini yürütüleceği Ulusal Kalite Geliştirme Merkezi kuracak.

MEB, mesleki ve teknik eğitimin Avrupa standartlarına ulaşması için çalışmalarını sürdürüyor. Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi (METEK) kapsamında, Bakanlık bünyesindeki meslek liselerinde kurulacak Kalite Geliştirme Merkezi ile geçen yıl 21 ilde pilot uygulaması gerçekleştirilen, okul öz değerlendirme sistemi yaygınlaştırılacak. 

Merkez, mesleki ve teknik eğitim veren bütün okullarda izleme ve değerlendirme çalışmaları yapacak. Kalite Geliştirme Merkezi, okullardaki tüm süreçleri öz değerlendirmeye dahil edilerek, okulların güçlü yanlarının ortaya çıkarılması, iyileştirmeye ihtiyaç duyulan yönlerinin belirlenmesini sağlayacak.

Mesleki eğitimde kalitenin ve eğitime katılımın artırılmasını için faaliyetler yürütecek merkezde, "öz değerlendirme sürecinde ne yapılıyor, nasıl yapılıyor, nasıl olması gerekiyor" sorularının cevapları aranacak.

Kalite Geliştirme Merkezi'nde, kalitenin artırılması için ulusal ve uluslararası alanda kabul gören standart ve kriterlerine göre, kalite uygulamaları izlenecek, değerlendirilecek ve bu okullarda kalite geliştirme danışmanlığı hizmeti sunulacak.

Kalite uygulamalarında Avrupa Mesleki Eğitim Kalite Güvencesi göstergeleri temel alınacak. Merkez, okulların öz değerlendirme süreçleri sonunda hazırladıkları kalite geliştirme ve iyileştirme eylem planlarını doğrulayacak ve onaylayacak. Merkez, okulları, belirli aralıklarla kalite yönetim standartları ve kriterlerine göre izleyecek, değerlendirecek, gerektiğinde sunulan kanıt belgeleri yerinde doğrulayacak ve okullara bu yönde danışmanlık yapacak.

Mesleki ve teknik eğitim kalitesinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik araştırmalar yapacak ve bu yönde projeler hazırlayacak merkez, eğitimde kalite uygulamaları ve araştırmalarına ilişkin iyi örnekleri toplayacak ve bu örnekleri diğer okulların erişimine açacak.

-Bilgi bankası kurulacak

Kalite Geliştirme Merkezi, kaliteyle ilgili ulusal ve uluslararası görsel ve yazılı dokümanları içeren bir "bilgi bankası" oluşturacak ve paylaşıma açacak.

Okullarda kalite ekiplerine öz değerlendirme süreçlerini için gerekli eğitim verilecek.

Okullar bu çerçevede yıllık Öz Değerlendirme Raporu ve Eylem Planı hazırlayacak. Bu rapor ve eylem planlarıyla, öğrenme ortamlarının iyileştirilmesi amaçlanıyor. 

Mesleki ve teknik eğitimde kaliteyi  stratejik bir hedef haline getiren MEB, bu merkezlerin de bağlı olduğu Kalite Geliştirme Daire Başkanlığı da ihdas etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com