'Mesleki Teknik Eğitim Fuarı' (METEF) açıldı

'Mesleki Teknik Eğitim Fuarı' (METEF) açıldı
Afyonkarahisar Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde 'Mesleki Teknik Eğitim Fuarı' (METEF) açıldı. METEF fuarında meslek liselilerinde okuyan öğrenciler hünerlerini sergilediler. Afyonkarahisar Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde 'Mesleki

Afyonkarahisar Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde 'Mesleki Teknik Eğitim Fuarı' (METEF) açıldı. METEF fuarında meslek liselilerinde okuyan öğrenciler hünerlerini sergilediler.

2009-2010 eğitim öğretim yılında Mesleki ve Teknik Eğitim Okulları ile Halk Eğitim Merkezleri'nce üretilen ürünlerin sergileneceği 'Mesleki Teknik Eğitim Fuarı' (METEF) Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi spor salonunda Vali Haluk İmga ve protokol üyeleri tarafından açıldı. Okul bahçesinde yapılması planlanan tören sağanak yağış nedeniyle okul içerisinde spor salonunda yapıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım, bu tür fuarların mesleki teknik eğitim hakkında toplumda farkındalık oluşturacağını söyledi. Müdür Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümetlerin hedefinin yüzde 65 mesleki teknik eğitim, yüzde 35 oranında da lise öğrenimi olduğunu kaydetti. Mesleki teknik eğitimde Türkiye ortalamasının yüzde 43'e ulaştığını ifade eden Yıldırım, 'Bölgesel kalkınma ile kurulan ajanslar var. Bizim de üyesi olduğumuz KEKA isimli ajansta Manisa,
Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak yer alıyor. Manisa'da yüzde 56 oranında mesleki teknik eğitim, genel orta öğretim oranı ise yüzde 43'tür. Afyonkarahisar'da 701 bin 326 toplam nüfus var. 363 bini şehir merkezinde, 337 bin 609'u köylerde. Oran yüzde 52'ye 48'dir. Yüzde 62 mesleki teknik eğitim, yüzde 38 genel orta öğretime giden mevcudumuz var' dedi.
Milli Eğitim Müdürü Yıldırım, Vali Haluk İmga'nın desteğiyle 3. Kız Meslek Lisesi'nin açıldığını, mesleki teknik eğitime en büyük desteğin bu olduğunu ifade etti.
Vali Haluk İmga, METEF fuarının açılışında yaptığı konuşmada, Afyonkarahisar'ın mesleki teknik eğitimde yüzde 62 gibi bir oranla çok iddialı konumda olduğunu söyledi. Vali İmga şöyle konuştu: 'Çok yakın bir gelecekte bu oranda yüzde 65'e ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Bugün Avrupa ülkelerinde ulaşılan oran da budur. Fuar çocuklarımızın bir yıllık çalışmalarının ürünlerini içermektedir. İnanıyorum AB hazırlık sürecindeki ülkemiz eğitimli genç nüfusu ile AB'de iddialı hale gelecektir. Bunda da gençlerimize, çocuklarımıza çok büyük rol düşecektir. Elbetteki gençlerimizi hazırlayacak olan öğretmenlerimize de büyük görevler düşmektedir. Sergiyi meydana getirenlere teşekkür ediyorum' dedi. Fuar açılışına, Vali İmga'nın yanı sıra Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. METEF fuarının 4 gün açık kalacağı öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com