'Mesut İçin Pişmanız'

'Mesut İçin Pişmanız'
Hiddink'ten eleştirilere cevap..

Hiddink Almanya maçı ile ilgili olarak, "Pişmanlıklarımız elbette ki var. Volkan hatası nedeniyle pişman, 1. golde kafayı vurdurduğumuz için pişmanız. Mesut Özil'i iyi marke edemediğimiz için pişmanız" derken Azerbaycan sınavı ile ilgili olarak ise "Karşılamadan galibiyetle ayrılırsak 2012 Avrupa Şampiyonası yolunda yolumuza emin adımlarla devam etmiş olacağız" şeklinde konuştu.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink, salı günü oynayacakları Azerbaycan maçı öncesi futbolcular Emre Belözoğlu, Nihat Kahveci ve Selçuk İnan'la birlikte basın toplantısı düzenlendi.

Hollandalı teknik adam Azerbaycan ile yarın oynayacakları maça hazır olduklarını belirterek, "Grupta güzel bir başlagınç yapmıştık en son maça kadar. Bu maça gelmeden en son Almanya karşısında 3 puan kaybettik. Yarın akşam mutlak 3 puan almayı hedefliyoruz. Şu an bütün hazırlıklarımız bu 3 puanı alma yönünde. Herşeyin ötesinde en çok kendi perfomansımızı kendimiz eleştiriyoruz.

"NASIL YENİLDİĞİMİZİ ARAŞTIRIYORUZ"
Kendimizi ciddi şekilde eleştirdiğimizin altını çizmek istiyorum. Her gün ve her maçta kendi durumumuzu analiz ediyoruz. Kaybetmeyi sevmediğimizden dolayı Almanya karşısında kaybettik. Yakın zamana kadar FIFA sıralamasında 28. sıradaydık ve 21 sıraya çıktı. FIFA sıralamasında 3. sırada yer alan Almanya'ya kaybettik. Almanya'ya yenilmekten memnun değiliz ama gerçekçi olmamız lazım. Teknik heyet, futbolcular hep birlikte nasıl yenildiğimizi araştırıyoruz, analiz yapıyoruz.

Biliyoruz ki bu maçtaki oyunumuz iyi değildi. Onlara direnç gösteremedik, karşı koyamadık. Benim de altını çizmek istediğim konu bu. Kendimizi bu noktada eleştiriyoruz. Oyuncularımız da biliyorlarki bizim oyun tarzımızda böyle oynamak yok. Rakibe bu kadar direnç gösterememek bizim oyun tarzımızda yok. Yarın akşam bütün bunları düzeltmek adına mücadeleci bir oyun sergileyip 3 puanı almak istiyoruz.

"AZERBAYCAN KARŞISINDA KAZANIRSAK..."
Tabii ki böyle bir durumda oyuncularımızın gelişme göstermek için yaşanan sıkıntının farkında olmaları, oyun tarzımızda bunun olmadığını bilmeleri, bundan bahsetmeleri, iyileşmenin ilk adımıdır. Ve yarınki karşılamadan galibiyetle ayrılırsak 2012 Avrupa Şampiyonası yolunda yolumuza emin adımlarla devam etmiş olacağız. Kadromuzda bulunan oyuncularda sakatlık yaşayan yok" dedi.

BİZİM TAKTİĞİMİZ ESNEK
Hiddink, "Rakiplere göre bir sistemimiz mi olacak, yoksa bir şablonumuz olacak mı?" sorusuna ise "Bizim oynadığımız tarz; kendi tarzımızdır. Bu katı bir sistem değil ve zaten katı bir sistemde oynayamazsınız. Bizim taktiğimizin de esnek olacağını bir örnekle açıklayayım; Gökhan sağ bek ama sağ kanatta oynadı.

O zaman kendisine defans mı orta saha mı diyeceğiz? 4-4-2, 4-3-3 gibi taktiklerle sistemimizi açıklamamamız lazım. Oyun sistemimizde değişiklikler olacaktır. Bu değişikliklerden biri forvette olabilir. Bazen topu tutan bir oyuncuyla veya bazen topsuz alanda hareketli bir santrforla oynamak isteyebilirsiniz. Bu da rakibe karşı değişebilir" yatını verdi.

"DÜNYA 1.'Sİ GİBİ KONUŞMAYI SEVİYORUZ"
"Almanya yenilgisi ne kaybettirdi?" sorusuna da tecrübeli teknik adam, "Az önce de söyledim, Dünya 1.'si gibi konuşmayı çok seviyoruz. Ağır bir yenilgi aldık ifadesine de bu nedenle katılmıyorum. Eğer ağır yenilgi derseniz, örneğin 2-0 yenildiğinizde ağır olmuyor, 3-0 yenilince mi ağır oluyor. Bu tür içinde duygu barından sözcükler konusunda konuşmak istemiyorum. Oyuncularımın yarın kazanmaya, başarmaya istekli olduklarını söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

"Almanya maçıyla ilgili hayal kırıklığı veya pişmanlığınız var mı?" sorusuna ise Hollandalı teknik adam şöyle konuştu:

"MESUT ÖZİL İÇİN PİŞMANIZ"
"İçinde bu tür duygular barındıran sözler hakkında konuşmak istemiyorum. Ama oyuncularımızın, futbol oynama isteğinde olduğunu söylemek isterim. Pişmanlıklarımız elbette ki var. Volkan hatası nedeniyle pişman, 1. golde kafayı vurdurduğumuz için pişmanız. Mesut Özil'i iyi marke edemediğimiz için pişmanız.

Sanırım kültürümüzde gerçekçi olmak gibi bir düşüncemiz yok. Oyunun geneliyle ilgili pişmanlıklarımızın olmaması lazım. 11'de başlayan ve yedek kulübesinde olan tribünde olan herkesin arkasındayım. Tüm sorumluluk da bende ve herkesin hata yapabileceğini kabul etmemiz lazım."

"Bu yenilgiyi özellikle gurbetçi oyuncuların aşırı motivasyonuna bağlıyor mu?" sorusuna ise deneyimli teknik adam; "Öyle motive olmuşlarsa bile potansiyellerini tam olarak sahaya yansıttıklarını düşünmüyorum" yorumunu yaptı.

"KOLAY BİR MAÇ DEĞİL"
Rakipleri Azerbaycan'ı canlı ve kasetlerden izlediğini belirten Guus Hiddink, Rusya ile buraya geldiğimde de karşılaşmıştık. Ancak futbolda her an her şey değişebiliyor. Kendi sahasında kuvvetli bir takım. Bizim için kolay bir maç değil. Avusturya maçında da oyunun son anlarında gol yediler, iyi direnmişlerdi" şeklinde konuştu.

"1 DAKİKA İÇİNDE YOLLAR AYRILABİLİR"
Yine bir basın mensubunun sözleşmesiyle ilgi bir sorusu üzerine Hiddink; "Maçla ilgili bir durumdan ötürü sözleşme değişikliği olmaz. Benim futbol federasyonuna karşı yükümlülüğüm 2 yıllık. Sözleşmem 2011 sonunda bitiyor. Bu süre sonunda ben de istersem, federasyonda isterse devam ederiz. Ama ben ya da onlar istemezse, 1 dakika içinde yollar ayrılabilir" dedi.

GENÇLER ELLERİNDEN GELENİ YAPTI
Hiddink daha deneyimli oyuncuların kendilerini daha fazla eleştirirdiğini kaydederek, "Genç oyuncular da ellerinden geleni yaptılar. Sadece Türkiye'de değil dünyadaki bütün rekabetçi liglerde daha tecrübeli olan oyuncular kendilerini eleştirmeye daha açıktır. Ben yarın ki maçta da daha tecrübeli oyuncularımın sorumluluk alacaklarını biliyorum. Ama bu sorumluluk almak kendini baskı altına almak şeklinde olmamalı" ifadelerini kullandı.

(ligtv.com.tr)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com