Metan Gazından Elektrik Üretilecek

Metan Gazından Elektrik Üretilecek
Afyonkarahisar'da, katı atık düzenli depolama sahasındaki çöplerden oluşan metan gazından elektrik enerjisi üretilecek.

Afyonkarahisar'da, katı atık düzenli depolama sahasındaki çöplerden oluşan metan gazından elektrik enerjisi üretilecek.
Afyonkarahisar'da, katı atık düzenli depolama sahasındaki çöplerden oluşan metan gazından elektrik enerjisi üretilecek. Tesisin yapımına bir ay içerisinde başlanacak. Dugan Bilgisayar ve Elektrik Limitet Şirketi tarafından kurulacak tesiste, yıl sonundan itibaren elektrik üretimine geçilecek. 3 milyon dolara yapılacak tesisten üretilen elektriğin gelirinden yüzde 38'i belediye ait Çevre Hizmetleri Birliği'ne verilecek.
İhaleyi alan Dugan Bilgisayar ve Elektrik Limitet Şirketi sahibi Halim Dugan ile Belediye Başkanı Burhanettin Çoban arasında protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, tesiste elektrik üretilmeye başlayınca Afyonkarahisar Belediyesi'nin çöpten enerji üreten ender belediyelerden birisi olacağını söyledi. Belediye olarak depolama maliyetlerinden de kar edeceklerini aktaran Çoban, bütün belediyelerin düzenli depolama alanına geçip ülkesine fayda sağlar hale gelmeleri temennisinde bulundu.
Kuracakları tesiste evsel atıklardan oluşan metan gazından elektrik enerjisi üreteceklerini belirten Dugan Bilgisayar ve Elektrik Limitet Şirketi sahibi Halim Dugan, elde edilen gelirin yüzde 38'ini belediyeye vereceklerini söyledi. Depolama sahasındaki düzenlemeyi de firmanın üstlendiğini aktaran Dugan, şunları ifade etti: 'Bu da belediyeye çok ciddi bir kazanç anlamına geliyor. Biz de yapacağımız tesisle enerji sektöründe ülkemize katkı sağlayacağımızı umuyoruz. Burada bir de ayrıştırma ve ön araştırma tesisi kurmayı planlıyoruz. Buradan organik ve inorganik malzemeleri ayırıp bunları da satarak hem çöp sahasındaki çöp miktarını azaltmayı ve aynı zamanda belediye ve kendimize gelir getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca tesisin bacasında oluşan ısıdan da bir sera yapıp örnek bir tesis kurmayı planlıyoruz. Serada domates, salatalık, biber üretimi yapılabilir. Bu 11 yıl boyunca burada böyle bir faaliyet sürdüreceğiz. Hayırlı olmasını temenni ediyorum. '

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com