Meteorların inanılmaz sesleri!

Meteorların inanılmaz sesleri!
Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait radarlar, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen Perseid meteor yağmuru sırasında atmosfere giren göktaşlarının seslerini elde etti

ABD'nin Teksas eyaletinde yer alan Kickapoo bölgesindeki Hava Kuvvetleri Uzay Gözlem Radar İstasyonu, üzerlerinden geçen meteorların sebep olduğu ıslığı andıran yankıları kaydetti. Bu sırada yeryüzünden 460 kilometre yükseklikteki Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan astronot Ron Garan da, düşen meteorlardan bazılarını fotoğraflamayı başardı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!


ABD Stratejik Komutanlığı (USSTRATCOM)'a bağlı olan Kickapoo radar istasyonu, Dünya yörüngesinde uçan cisimler, aktif olan ya da olmayan uydular, roket enkazları, doğal ya da insan yapımı uzay çöplerini tespit ediyor, takip ediyor ve katalogluyor. Buradaki radarların, 30 bin kilometre yüksekliğe kadar 10 santimetreden büyük bütün cisimleri belirleyebildiği kaydediliyor.

En bilinen göktaşı yağmurlarından olan Perseid, her yıl Temmuz sonu - Ağustos başı civarında izlenebiliyor. Yoğunluğu 12 Ağustos'u 13 Ağustos'a bağlayan gece artan meteor yağmuru, Dünya'nın Güneş etrafında dönüşü sırasında Swift Tuttle kuyruklu yıldızının parçalarının içinden geçmesiyle meydana geliyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com