Meteorojiden sağanak yağmur uyarısı

Meteorojiden sağanak yağmur uyarısı
Meteoroloji’den yapılan açıklamaya gören tüm yurt bu akşamdan itibaren yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisine giriyor.

Tüm Türkiye bu akşamdan itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Sıcaklık daha da azalacak.
 
Meteoroloji aşırı yağış, sel, soğuk ve hortuma karşı uyarıda bulundu. Yarın kötü hava şartlarından dolayı deniz ve kara ulaşımında da aksaklıklar yaşanabilir.
 
Meteroloji'nin yaptığı uyarıda, "Bu gece saatlerinden itibaren Ege'de fırtına (40-60 km/s, Kuzey Ege'de 60-80 km/s), Marmara'nın batısında kuvvetli (30-50 km/s) esecek güneyli rüzgarla birlikte sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, yarın (09.12.2012 Pazar) sabah saatlerinden itibaren Çanakkale ve Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (50-75 yer yer 76-100 kg/metrekare), İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Balıkesir ile zamanla Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul ve Antalya çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli (20-50 kg/metrekare) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Yerel su baskını, ani sel, taşkın, yıldırım, deniz ve kara ulaşımda aksamalar, yerel hortum oluşumu, lodos kaynaklı soba ve baca gazı zehirlenmesi vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir." denildi. 
 
Meteoroloji internet sitesinden yaptığı uyarıda, yerel hortum oluşumu ve lodos kaynaklı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirtti.
 
Genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu'nun batısı ve Bolu çevrelerinde kar ve karla karışık yağmur şeklinde görülecek yağışlar, özellikle bu gece saatlerinde kuvvetli güneyli rüzgarla birlikte Kıyı Ege ile Muğla ve Çanakkale çevrelerinde etkili (20-50 kg/metrekare) olacak.
 
Yağışlar, ülke genelinde, yarın genellikle yağmur ve sağanak, iç ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek güneyli rüzgarla birlikte Aydın'ın güney ve doğusu, Muğla kıyıları, Antalya'nın Elmalı, Kaş, Finike, Kumluca ve Kemer ilçeleriyle doğu kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli (20-50 kg/metrekare) yağışlar görülecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com