Meteoroloji 3 ay önceden tahmin edecek

Meteoroloji 3 ay önceden tahmin edecek
İsviçreli bilim insanları, 1979-2000 yılları arasında oluşan çok yüksek hava sıcaklıklar ile yağış rejimlerini inceleyerek, çok yüksek sıcaklıkların 3 ay öncesiden tahmin edilebileceği sonucuna ulaştı.
ABD Bilim Akademisi'nin "Proceedings" adlı dergisinde yayımlanan bir makalede, Zürih'teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü uzmanları Brigitte Müller ve Sonia Seneviratne'nın araştırmasının sonuçlarına yer verildi.
 
Makaleye göre, 1979 ila 2000 arasında oluşan çok yüksek hava sıcaklıkları ile yağış rejimlerinin küresel verilerini karşılaştırmalı olarak inceleyen uzmanlar, yağış ve nem oranlarının analiz edilmesi sonucunda 3 aya kadarki hava sıcaklığının net olarak ölçülebileceği sonucuna ulaştı.
 
Dünyanın birçok bölgesinde yağışların azalması ile çok yüksek sıcaklıkların görülmesi arasında güçlü bir ilişki olduğunu savunan uzmanlar, Güney Amerika, İber Yarımadası ve Avusturya'nın doğusu gibi yerlerde uzun vadeli yağış ortalamasının az olması nedeniyle, çok yüksek sıcakların görülme olasılığının yüzde 7O, Kuzey Amerika ve Doğu Avrupa'da bu oranın yüzde 60 olduğu belirttti.
 
Müller, uzun vadeli analizlerin düzenli yapılması halinde hava tahmin raporlarının daha kolay ölçülebileceğini, böylece çok sıcak bölgelerde yaşayan insanların önceden uyarılabileceğini ve gereken önlemlerin alınması için yeterince zaman sağlanabileceğini söyledi.
 
Bir bölgede yağmur ya da nem eksikliğinin yaşanmasının, sıcak hava dalgasının habercisi olacağına değinen Müller, bu durumun tarım gibi birçok alanda kolaylık sağlayabileceğini sözlerine ekledi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com