Meteorolojiden hava tahmini

Meteorolojiden hava tahmini
Hava sıcaklığı kuzey, iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz ile Kahramanmaraş, Osmaniye sabah saatlerinde Artvin çevrelerinin aralıklı yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Artvin çevrelerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

Hava sıcaklığı ise kuzey, iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Karadeniz kıyılarında doğu ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 Km/S) eseceği tahmin ediliyor.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Ülkenin iç ve doğu kesimlerde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

ÇIĞ UYARISI

Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KAR ERİMELERİ UYARISI

Hava sıcaklığındaki artış, meydana gelmesi beklenen yağmur ve yer yer sağanak şeklindeki yağışla birlikte kuvvetli lodos etkisiyle özellikle İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz bölgesinin iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesinde kar erimelerinde artış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, taşkın, heyelan vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:
İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek. (9)
ANKARA: Parçalı, zamanla çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Bu sabah saatlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sisli (6)
İZMİR: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (16)
ADANA: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu (19)
ANTALYA: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (19)
SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (7)
VAN : Parçalı ve az bulutlu (0)
ERZURUM: Parçalı bulutlu, bu sabah saatlerinde yer yer sisli (-3)
DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu (9)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, güney kesimleri ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek.
EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz ile gece saatlerinden itibaren Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.
İÇ ANADOLU: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinde Eskişehir ile akşam ve gece saatlerinde bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah saatlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah saatlerinde iç kesimlerde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Orta Karadeniz kesimi ile sabah saatlerinde Artvin çevrelerinin yağışlım geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Artvin çevrelerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, kuzeydoğusu ile zamanla batı kesimlerinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com