Metin Serezli'nin vasiyeti açıklandı!

Metin Serezli'nin vasiyeti açıklandı!
Usta tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli, bu sabah hayata veda etti.

Uzun süredir akciğer kanseri tedavi gören Metin Serezli, bu sabah saatlerinde evinde hayatını kaybetti.Serezli’nin eşi Nevra Serezli, sanatçının bugün 07.00 sıralarında yaşamını yitirdiğini söyledi.

Sanatçının yaklaşık 2,5 yıldır akciğer kanseri olduğunu ifade eden Nevra Serezli, vefat ettiği sırada kendisinin ve oğlunun yanında olduğunu belirtti.

BEN ÇOK YALNIZIM ŞİMDİ

Metin Serezli'nin eşi Nevra Serezli kaybettiği hayat arkadaşının ardından Akşam'a şunları paylaştı:

Çok fazla sanatçımız gitti ya. 7 Mart’ta 45’inci senemizi kutladık. 10 Mart’ta kaybettik. Son anlarında hiçbir zaman şuurunu kaybetmedi. Nefes rahat alamadı, sonra kalbi durdu dedi. Akciğer kanseri insanı zayıflatıp, çok eritip bitiriyor denilmesi üzerine Serezli; 'Çok ani oldu eritip bitiremeden gitti. 2,5-3 senedir kanserle mücadele ediyordu.

VASİYETİ: 'TÖREN YAPMAYIN'

Kesinlikle anma töreni yapılmamasını vasiyet etti. Teşvikiye Camii’nden kaldırırsınız beni’ diyordu, ben de saçmalama diyordum. Uzaktan gelecek olanlar var o nedenle cenazesi salı günü Teşvikiye’den kalkacak dedi.

Birbirlerini çok sevdiklerinin hatırlatılması üzerine de Nevra Serezli; 'Evet, ben çok yalnızım şimdi. Çoluk çocuk torun var da eş ayrı bir şey. Bir de biz onunla çok şey paylaşırdık. Sanat hayatını da özel hayatı da paylaştık. Hak ettiği değeri gördü. Hep istediği işleri yaptı. Hep sahnede mutlu oldu. Çok zengin bir yaşam yaşadı. Oğullarının mürüvetini gördü, torunlarını gördü, mutlu bir aile yaşantısı gördü. Sinema, tiyatro, her şey yaptı. Mekanı Cennet olsun dedi.

79 YAŞINDAYDI

Sanatçının oğlu Murat Serezli ise, evin önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının sabah saatlerinde vefat ettiğini söyledi.

Metin Serezli’nin yaklaşık iki yıldır akciğer kanseri tedavisi gördüğünü, son bir aydır ise durumunun kötü olduğunu ifade eden Murat Serezli, ”Bugün evde taziyeleri kabul ediyoruz. Salı günü Teşvikiye Camisi’nde de öğle vakti cenaze töreni yapılacak” diye konuştu.

AKBAŞ: 32 YILLIK DOSTUMDU

Serezli’nin evine gelen oyuncu Aydemir Akbaş da 32 yıllık dostunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını anlattı.

Üzgün olduğunu belirten Akbaş, şunları söyledi: ”Öyle böyle eğlencesine bir dostluk değil. 1,5 ay evvel 3 oyunum vardı, oyunumu getirdim. ’Metin şunları bir oku da bir sahneye koy’ dedim. Okudu ve ’Harika olmuş’ dedi. Dünya güzeli bir insandı. Hayatta mutlu olmak istiyorsan öyle bir arkadaş ve dost seçeceksin. Galiba sıra bize geliyor...O aklına hiç kötü şeyler getirmez, insanlara moral verirdi.”

BAKAN'DAN TAZİYE MESAJI

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sanatçı Metin Serezli'nin ölümüyle ilgili "Bir önemli ustayı daha kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyim." dedi.

Bakan Çelik, yayımladığı mesajında, Türk tiyatrosunun gelişiminde ve halk tarafından sevilmesinde önemli payı bulunan Metin Serezli'nin, güçlü oyunculuğunun yanı sıra seslendirme alanında da başarısını kanıtlamış bir üstat olarak hafızalarda yeri dindiğini hatırlattı. Çelik, "Uzun ve verimli sanat yaşamı boyunca başarıdan başarıya koşan ve hayat verdiği rollerle haklı olarak Türk halkının gönlünde taht kuran Metin Serezli'ye Allah'tan sonsuz rahmet, başta değerli eşi Nevra Serezli Hanımefendi olmak üzere kederli ailesine ve sanat camiasına başsağlığı ve sabır delerim." şeklinde konuştu.

METİN SEREZLİ KİMDİR?

12 Ocak 1934'te doğan Metin Serezli İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi Sanat tarihi Bölümlerinde okudu.

Papaz Kaçtı, Altuın Yumruk, Çılgın Sonbahar, Bu Filmi Görmüştüm, Hayvanat Bahçesi gibi oyunlarda oynayan Serezli, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik de yaptı.

1958 yılında beyazperdeye de adım atan usta oyuncu, Bozuk Düzen, Şoför Nebahat, Seven Ne Yapmaz, Senede Bir Gün, Son Hıçkırık gibi birçok Yeşilçam klasiğinde yer aldı.

Aynı zamanda Türkiye'nin en önemli seslendirme sanatçılarından olan Serezli, televizyonda ve radyoda sayısız karaktere ses verdi. (BCK)


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com