Metiner'den Dersim açıklaması

Metiner'den Dersim açıklaması
AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, basın toplantısı düzenledi

AKPAdıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, TBMM Genel Kurulunda Dersim olaylarına ilişkin yaptığı konuşmanın yanlış yorumlandığını ve çarpıtıldığını belirterek,"Milletvekillerine sesleniyorum: Sözleri varsa karşıma çıksınlar, şahsiyet yapmasınlar." dedi

Metiner, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Genel Kurul'un dünkü oturumunda "Dersim" konusunda yaptığı konuşmaya açıklık getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine "Dersim konusunda konuşmaması için" uyarıda bulunmadığını ifade eden Metiner, "Başbakan Erdoğan liderimizdir. Bana 'sen bu işe karışma, konuşma' dememiştir. Konuşmasında bana atıfta bulunmuştur. Ancak, bu atıfa yer verilmezken, konuşmasının sonlarındaki samimi sözleri yanlış yerlere çekildi. Ben Genel Kurul'da şahsım adına konuşmadım. Başbakan 'sus' demiş olsaydı, grubum adına konuşma yapamazdım" diye konuştu.

KONUŞULMAYACAK MESELE YOK!

Metiner, geçmişle yüzleşilmesi gerektiğini dile getirerek, "AK Parti olarak konuşulmayacak, tartışılmayacak mesele olmadığına inanıyoruz. Ne kadar olay varsa konuşmalıyız. Yüce Meclis çatısı altında konuşamayacağımız, tartışamayacağımız hiçbir mesele olamaz. Türkiye hepimizin Türkiye'si. Devlet hepimizin devleti. Devletin çatısının çökmemesi gerekir" dedi.

"Dersim" ile terör örgütü PKK'nın bir tutulmaması gerektiği yönündeki sözlerinin tam tersi şekilde anlaşıldığını ifade eden Metiner, "Dersim olaylarını 21. yüzyılın Kerbelası olarak değerlendirdim. CHP Milletvekili Kamer Genç'e atıfta bulunarak, orada vahşet işlendiğini söyledim. Hem 'Dersim'de katliam olmadı' diyeceksiniz hem de 'vahşet yaşandı' diyeceksiniz. Kimin söylediğini CHP'nin resmi görüşü olarak alacağız?" diye sordu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın aynı sözleri sarf ettiğini ileri süren Metiner, "Ha CHP ha MHP, birine dokunduğunuzda öbürü tepki veriyor. Bazen BDP'ye dokunuyorsunuz MHP tepki veriyor" dedi.

Metiner, "Devlet tarafından insanların katledildiğini söylemenin vatan hainliği olmadığını" ifade ederek, "CHP'nin özür dilememesi halinde katliamcı partinin devamı olduğunu göstereceğini" iddia etti.

AKP'li Metiner, "Dersim katliamı ile özdeşleşmiş isimler olan Abdullah Alpdoğan ve Fevzi Çakmak'ın adlarının Tunceli'deki yerleşim yeri ve parklardan kaldırılmasını", Sabiha Gökçen'in isminin de hava limanından silinmesi gerektiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com