Metrobüs, metroya dönüşüyor!

Metrobüs, metroya dönüşüyor!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, büyük sorun yaratan metrobüs hattının bir kısmının metroya dönüştürüleceğini açıkladı.

Kadir Topbaş dün yaşanan karın ardından metrobüslerde yaşanan sıkıntıyı kabul etti ve yeni arayışlara girdiklerini itiraf etti.
             
“Günlük en fazla 400 bin yolcu kapasiteli metrobüsü 800 binden fazla İstanbullu kullanıyor. Ancak yağışlı havalarda yoğunluktan dolayı yaşanan sıkıntılar yetkilileri yeni arayışlara götürdü. Çözüm ise hattın bir bölümünün metroya çevrilmesi.”
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu açıklamasıyla metrobüs hattında değişim sinyali verdi: Metrobüs hattı artık kapasitesinin çok üzerine çıktı. Bunun altını çizerek söylemekteyim. Bir metro hattına dönüştürme projemiz var şu anda…
 
Metrobüsün bir bölümü hafif metroya dönüştürülecek.
 
Kadir Topbaş’ın açıklamaları şöyle:
 
"Biz burada 800 bin insanımızın ihtiyacını giderecek bir ulaşım sistemi kurduk. Bu çok büyük sıkıntıya doğru gitmekte. Bunu gözlüyoruz. Bunun esasında kapasitesi 300 bini 400 bini geçmemesi gerekirken 2 misli bir yoğunluk yaşanmakta. Bunun başka seçeneği ancak metro hattının geliştirilmesi ile mümkündür."
 
“PROJENİN DETAYLARI”
 
Topbaş'ın bu açıklamaları sonrası "Projenin detayları ne?" sorusu akla geldi.
 
Edinilen bilgilere göre proje Bahçelievler-Avcılar arasında gerçekleştirilecek. Bu iki istasyon arasındaki 25 kilometrelik metrobüs hattı hafif metro hattına dönüştürülecek. Proje üzerinde çalışma sürüyor. Çalışmayı ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yürütecek. Ne zaman hayata geçirileceği henüz belli değil. Hattın faaliyete geçmesiyle birlikte Beylikdüzü'nden bir yolcu aktarma yaparak Kartal'a kadar ulaşabilecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com