Metrobüs'den sonra İstanbüs geliyor!

Metrobüs'den sonra İstanbüs geliyor!
İstanbul'un ulaşımda yeni simgesi, Londra'nın 2 katlı kırmızı otobüsleri gibi sarı, erguvan, turkuaz renkli ve beyaz damalı otobüsler olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, megakentin toplu ulaşım kimliğini oluşturmak için kolları sıvadı.

Londra'nın iki katlı, kırmızı otobüsleriyle akla gelmesi gibi, sarı, erguvan ve turkuaz renkli, beyaz damalı otobüsleri de İstanbul'un simgesi olacak.

HALK SARI RENK İSTEDİ

İstanbul'daki toplu ulaşımın otobüs ayağını sağlayan İETT sarı, Otobüs A.Ş. (Belediye şirketi) erguvan, özel halk otobüsleri de turkuaz rengi olacak. Otobüslere rengini, halkın oyları verdi. Anketlere 65 bin 286 İstanbullu katıldı. 46 bin 246'sı 'sarı', 19 bin 40'ı da 'yeşil' dedi.

3. 5 MİLYON KİŞİ BİNİYOR

15 milyonu aşkın insanın yaşadığı İstanbul'da 582 hatta bir günde 3.5 milyon kişi otobüse biniyor. Kadir Topbaş, 'Araçlarda her kesimden insanın yolculuk yapmasını hedefliyoruz. Bu da bir şehrin medeniyetini ortaya koyacaktır. Yeni araçlar çevre dostu özelliklere sahip. Daha konforlu ve kaliteli toplu taşıma yapılmış olacak. İETT'yle birlikte halk otobüsleri de kendilerini yenileyecek' dedi.

İŞTE İETT FİLOSUNUN YENİ ARAÇLARI

İETT'nin 2 bin 609 otobüsten oluşan filosunun yarısı 2013 yılı sonuna kadar yenilecek. 2011 yılında 500 adet dizel yakıtlı otobüs İETT tarafından ihale edildi. 500 adet aracın 2012'nin Ağustos ayına kadar üreticiler tarafından teslimi gerçekleşecek olup, ilk parti araçlar Mart 2012'de teslim edilecek. Araçların gelmesiyle birlikte filodaki eski araçlar hurdaya ayrılacak. 2012 ve 2013 yıllarında ise, çeşitli tipte 800 kadar yeni otobüsün de İETT filosuna katılması planlanıyor. İETT'nin filosuna katılacak yeni araçların özellikleri şöyle:

- AB'de kullanılan son versiyon standartlara göre üretilecek.

- İstanbul halkının tercihine uygun olarak sarı renkli beyaz damalı olacak.

- Körüklü otobüsler 150, solo otobüsler 101 yolcu kapasiteli olacak.

- İçinde ve dışında kamera ve en az 5 gün kayıt saklayabilen güvenlik sistemi olacak.

- Yolcu bilgilendirme ekranı ile iç ve dış anons sistemi yer alacak.

- Tüm araçlar klima, motor bölgesinde otomatik yangın algılama ve söndürme sistemine sahip olacak (ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com