Metrobüste Sapık Avı!

Metrobüste Sapık Avı!
HT İstanbul'un taciz olaylarını dile getirdiği haberi üzerine ciddi önlemler alındı.Güven Timleri sayısı 30'dan 50'ye çıkarıldı

Kadın yolcuların isyanını, feryadını yansıtmıştık. Her gün metrobüse binen kadınlar, 'Yılbaşı gecesi Taksim'desarkıntılık yapan kendini bilmezler anında yakalanıp tutuklandı, ancak biz her gün bu taciz olaylarıyla karşı karşıyayız. Metrobüslerde ve duraklarda yeterli önlem yok.

50 GÜVEN TİMİ GÖREV YAPACAK
Metrobüs tacizcileri de cezalandırılsın' diyordu. Haberimiz, İstanbul Emniyeti'ni harekete geçirdi. Metrobüslerde de tıpkı Taksim'de olduğu gibi sıkı önlemlerin alınmasına karar verildi.

Ajans Habertürk muhabiri Muharrem Çağlar'ın haberine göre, araçlardaki ve duraklardaki Güven Timleri'nin sayısı 30'dan 50'ye çıkartıldı. Şimdiye dek, A Bölgesi yani Avcılar- Haliç arasında 5, B bölgesi yani Haliç- Zincirlikuyu arasında 5 ve C bölgesi yani Boğaziçi köprüsü çıkışı-Söğütlüçeşme arasında 5 tim sürekli görev başındaydı.

MUTLAKA ŞİKAYETÇİ OLUN
30 polisten oluşan 15 tim duraklarda ve hareket halindeki metobüslerde tacizci ve yankesici gibi suçluları yakalamaya çalışıyordu. Bundan böyle, özellikle de yolcu yoğunluğunun olduğu duraklarda daha fazla polis bulunacak.

Metrobüsün güvenliği için de 'Taksim modeli' uygulanmaya başlandı. Yani sivil polisler, tebdili kıyafet duraklarda ve araçlarda görev yapıyor. Güven Timleri'nin gözü, kalabalığın arasına karışan tacizcilerin üzerinde... Bazı polisler de sürekli metrobüsle yolculuk yapıyor. Metrobüsteki taciz olayları için önemli adımlar atmaya hazırlanan İstanbul Emniyeti, son üç ay içinde metrobüs duraklarında 7 tacizcinin yakalandığını, hatta bu sapıklardan birinin kadın güvenlik görevlisini bile taciz ettiğini açıkladı.

Evet... 7 tacizci yakalanmış ancak hepsi de serbest bırakılmış. Çünkü mağdurların büyük kısmı şikayetçi olmamış. Emniyet güçleri, tacizcilerin hak ettikleri cezaya çarptırılması için mağdur kadınların mutlaka şikayetçi olması gerektiğinin altını çiziyor.

Yetkililer, 'Suçüstü yakalansalar bile kadınlar şikayetçi olmayınca serbest bırakılıyorlar' diyor.

İŞTE SON ÜÇ AYDA METROBÜSTEKİ TACİZ VAKALARI
Eylül ayında, Edirnekapı Metrobüs Durağı'nda 30 yaşındaki M.G.'nin önce kadın güvenlik görevlilerine, ardından da yolculara tacizde bulunduğunu gören Güven Timleri harekete geçti ve zanlıyı gözaltına aldı. Eyüp Polis Merkezi'ne götürülen zanlı, mağdurlar şikayetçi olmayınca sevk edildiği adliyede serbest bırakıldı.

Cevizlibağ Metrobüs Durağı'nda iki kişi arasındaki arbedeye müdahale eden Güven Timleri, 44 yaşındaki O.E. ile 27 yaşındaki C.C. arasındaki kavgaya tacizin neden olduğunu tespit etti. 42 yaşındaki R.E. adlı kadını eşinin yanında taciz ettiği öne sürülen C.C. gözaltına alındı ama çift karakola gidip şikayetçi olmayınca zanlı adliyede serbest bırakıldı.

Metrobüs durağında durumundan şüphelendikleri A.K. adlı kişiyi takibe alan Güven Timleri, bu kişinin sürekli kalabalık otobüslere bindiğini tespit etti. A.K.'nın peşinden metrobüse binen polisler, Boğaziçi Köprüsü üzerine gelindiğinde A.K.'yı Ç.A. ve M.A. adlı genç kızları taciz edip ellerini tutmaya çalıştığı sırada suçüstü yakaladı. Zanlı Beylerbeyi Sabancı Polis Merkezi'ne teslim edilirken kızlar şikayetçi olmayınca A.K. da serbest bırakıldı.

Bahçelievler Metrobüs Durağı'nda ise bir kadın ve bir erkeğin tartıştığını gören Güven Timleri olaya müdahale edince G.G. adlı kadın, tartıştığı B.İ. adlı kişinin metrobüs içinde kendisini elle taciz ettiğini söyledi. G.G. yoluna devam ederken Ataköy Polis Merkezi'ne götürülen B.İ. de serbest bırakıldı.

Zincirlikuyu Metrobüs Durağı'nda ise H.İ.K. adlı kişi, kadınları sıkıştırdığı ve bir genç kızı elle taciz ettiği sırada kendisini takip eden Güven Timleri'nce gözaltına alındı. Tacize uğrayan genç kız işinin olduğunu ve gitmesi gerektiğini söyleyince bu kişi de serbest kaldı.

Haliç'teki metrobüs durağında K.K. adlı kişi, boş araçlara binmeyerek dolu araçlardan birine binip D.Y adlı kadını elle taciz ettiği sırada suçüstü yakalandı. Eyüp Polis Merkezi'ne götürülen zanlı adliyede serbest kaldı.

İncirli Metrobüs Durağı'nda ise T.Ö., S.Ö. adlı kadına tacizde bulunduğu iddiası ile gözaltına alındı. Genç kadının Osmaniye Polis Merkezi'ne gidip şikayetçi olması ise sonucu değiştirmedi ve taciz zanlısı sevk dildiği adliyede serbest bırakıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com