Metro'da Çıplak Eylem!

Metro'da Çıplak Eylem!
New Yorklular, kış ortasında üstlerinde paltoları altlarında ise yalnızca iç çamaşırları ile metro yolculuğu yaptı.

New York'ta 'Metroda Pantolonsuz Yolculuk' eylemi yapıldı. Yolcular, kendileriyle aynı vagonları paylaşan ve kış ortasında üstlerinde paltoları altlarında ise yalnızca iç çamaşırları bulunan 5 bin kişiyi şaşkın bakışlarla izledi. Bu yılki eyleme New York'ta yaşayan bazı Türkler de katıldı.

ABD'nin New York kentinde her gün 4 milyon insanın yolculuk ettiği metro hatları, bir kez daha 'yarı çıplak' eyleme sahne oldu. Bu yıl 10'uncusu düzenlenen 'Metroda Pantolonsuz Yolculuk' eylemine katılan kadınlı erkekli 5 bini aşkın insan, metroya bindikten sonra, vagonlarda ya da istasyonlarda pantolonlarını çıkardı. İç çamaşırıyla kalan eylemcileri gören yolcular şaşkınlıklarını gizleyemedi.

ABD'de ilginç eylemlere imza atan 'İmprove Everywhere'in düzenlediği 'Pantolonsuz Metro Yolculuğu'nun 10'uncusuna kadın- erkek 5 binden çok kişi katıldı. Şimdiye dek olduğunun tersine, Manhattan'da bir noktada toplanmak yerine Central Park ve Foley Meydanı'nda, Brooklyn'de, Williamsburg ve Prospect Park'ta, Queens'te de Astoria'da toplanan, yarı çıplak metro yolculuğu yapmaya razı gönüllüler, gruplar halinde 5 ayrı metro hattına bindikten sonra yolcuların şaşkın bakışları altında pantolonlarını çıkarıp çantalarına yerleştirdi. Baldırı çıplak eylemciler, olağandışı hiçbir şey yokmuş gibi davranırken, eylemden haberi olmayan yolcular ise şaşkınlığını gizleyemedi. Yolcular, metro istasyonları ve vagonlarda gazete ve kitap okuyan yarı çıplak eylemcileri yan gözle süzmekten kendilerini alamadı. Kimi yolcuların gülüşmesine, kimi yolcuların sorgulayan ve ne olup bittiğini anlamak isteyen bakışlarına yol açan eyleme, katılımın bu yıl daha da arttığı gözlendi.

New York'u neredeyse bir baştan ötekine metroyla dolaşan baldırı çıplak eylemciler, bazı istasyonlarda mola verdi. Buralarda bir süre bekleyen eylemciler, yeniden metroya binip, yolculuğa devam etti. Eylemciler, kendilerine yöneltilen sorulara, 'Pantolonumu giymeyi unuttum', 'Evden aceleyle çıktım, pantolon giymeye zaman kalmadı', 'Pantolonumun etiketi rahatsız ediyordu ondan çıkardım', 'Küresel ısınmayı protesto ediyorum', 'Pantolonum ıslandı, çok üşüdüm, çıkardım', 'Okuduğum moda dergileri, pantolon modasının geçtiğini söylüyordu, 2011'de pantolon giymeyeceğim', 'Miami'den geldim, çok sıcak olduğu için pantolon giymedim, burada da giymeyi unuttum' gibi ilginç ve esprili yanıtlar verdi. New York metrosunda ve istasyonlarında görev yapan polisler, iç çamaşırları ile yolculuk eden yolcuları görmezden geldi.

New York'ta gelenekselleşen pantolonsuz metro yolculuğu eylemine, bu yıl kentte yasayan bazı Türkler de katıldı. DHA'ya konuşan Serdar Arslan, uzun zamandır bu eyleme katılmayı düşündüğünü, arkadaşlarının da ısrar etmesi üzerine katılmaya karar verdiğini belirterek, 'Bir deneyeyim dedim. Gayet eğlenceliydi, hava gerçekten cok soguk ama süper vakit geçirdik, çok güzel bir iki saatti' diye konuştu.

New York metrosunda 2 saati aşkın süre iç çamaşırı ile yolculuk eden pantolonsuz eylemcilerin gösterisi Union Square'de sona erdi. Metrodan çıktıktan soğuğa aldırmadan kentin göbeğinde iç çamaşırları ile dolaşmayı sürdüren eylemciler, attıkları sloganlar ile de yoldan geçenleri pantolonlarını çıkarmaları çağrısında bulundu. Baldırı çıplak yolculardan bazıları, Union Square'de bir mağazada da korsan eylem yapmaktan geri kalmadı. Pantolonsuz eylemcilere polis bu yıl da müdahale etmedi. Geçtiğimiz yıllardaki eylemlerin birinde polis, katılımcıların bindiği tren hatlarından birini durdurmuş ve pantolonsuzları tutuklamıştı. Ancak açılan davada yargıç, pantolonsuz dolaşmanın yasalara aykırı olmadığına hükmederek eylemcileri serbest bırakmıştı.

'Improve Everywhere' adlı grubun kurucusu olan Charlie Todd, “Metro yolculuğu oldukça sıkıcı olabiliyor. Amacımız insanları güldürmek ve metro yolcuların ilginç bir New York macerası yaşamalarını sağlamak. Hem eğleniyoruz, hem de eğlendiriyoruz. Amacımız kimseyi rahatsız etmek değil. Pantolon giymemek yasalara aykırı değil ve bu hakkımızı kullanıyoruz" diye konuştu.

Yarı çıplak eylemciler, daha sonra New York'un değişik barlarında 'pantolonsuz ve özgür' bir gün yaşamanın tadını çıkardı. New York'ta başladıktan sonra başka ülkeler ve kentlere de yayılan 'pantolonsuz metro yolculuğu eylemi' bu yıl 15 ülkede, 50'yi aşkın kentte gerçekleştirildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com