"Mevcut Anayasa Türkiye'ye 'Dar' Geliyor"

"Mevcut Anayasa Türkiye'ye 'Dar' Geliyor"
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça Akis Gazetsi'ne 12 Eylül'de yapılacak referandumla (halk oylaması ) ilgili özel açıklamalarda bulundu. Mustafa İça, anayasa değişikliğinin siyasi partiler üstü olduğuna inandığını belirterek;"Referandumu siyasi part

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça Akis Gazetsi'ne 12 Eylül'de yapılacak referandumla (halk oylaması ) ilgili özel açıklamalarda bulundu. Mustafa İça, anayasa değişikliğinin siyasi partiler üstü olduğuna inandığını belirterek;'Referandumu siyasi partilerle karıştırmamak gerekiyor. Siyasi partiler gelip geçicidir ama Anayasa kalıcıdır. Şimdi ki anayasamız da ülkemize dar geliyor. Millet kendi geleceği için iyi düşünmelidir'dedi.
'12 EYLÜL YENİ DÜZENLEMELER İÇİN
BİR FIRSATTIR'
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, 12 Eylül 1980 ihtilal anayasası ile toplum düzenini sağlayan hükümlerin askeri rejimin vesayeti altında hazırlandığını ve uygulandını ifade ederek, gelişen ve değişen Türkiye'ye mevcut anayasanın dar geldiğini savundu. İça, mevcut anayasanın, tümden değiştirilerek, sosyal hayatı düzenleyecek çağdaş hükümlerin yer alacağı yeni bir anayasanın hazırlanmasının bütün milletin arzusu olduğunu vurgulayarak, 12 Eylül'de halka sunulacak paketin eksik olduğunu ama yapılacak yeni düzenlemelerin önünün açılması için 12 Eylül'ün bir fırsat olduğunu dile getirdi. İça: Son yapılan 26 maddeyi içeren anayasa değişikliği, malesef tüm ihtiyaçlarımızı karşılamamakla beraber, ilk adım olarak birçok yenilikler ihtiva etmektedir'dedi.
'YETKİ ŞİMDİ HALKIN ELİNDE'
Anayasa değişikliğinin hazırlanıp TBMM'de görüşülmesine kadar olan süreçte birçok siyasi partinin ortak iradesi ile maddelerin Meclis'ten geçtiğini belirten İça, toplumun huzuru açısından birçok partinin ortak kararı ile Anayasa değişikliğinin TBMM'den geçmesinin çok önemli olduğunu ancak Meclis'te gerekli çoğunluğun sağlanmadığını anımsatarak yetkinin halka verildiğini vurguladı.
Mustafa İça, halkın kendi geleceği için en iyi kararı vereceğine inandığını vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Halkımızın en doğru kararı vereceğine inanmaktayım, nitekim Anayasa değişikliğinin bütününde getirmiş olduğu yenilikler daha demokratik daha özgürlükçü hukuk sistemine uygun, fırsat eşitliğine dayalı, çoğulcu bir yaklaşım getireceğine ülkemizin huzuru, güvenliği ve istikrarı açısından kabulünün önemli olduğuna inanmaktayım. Hatta öyle ki genel seçimlerden de daha öncelikli bir görevimiz olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu anayasa sadece AKP Anayasası değil, tüm siyasi partilerin anayasası olacaktır, hemşehrilerimin sahip çıkmasını bekliyor, hayırlı olmasını diliyorum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com