Mevlânâ Celâleddin-i R'umi'nin yıldönümü

Mevlânâ Celâleddin-i R'umi'nin yıldönümü
Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği Başkanı R.Tekin Uğurel Mevlânâ Celâleddin-i R'umi'nin 802.yıldönümü ile ilgili bir açıklama yaparak; “Sönmeyen aşk,dinmeyen heyecan Hazret-i Mevlânâ'',6 Rebîülevvel 604'de yâ

 Kütahya Mevlânâ Araştırma Kültür San'at Derneği Başkanı R.Tekin Uğurel Mevlânâ Celâleddin-i R'umi'nin 802.yıldönümü ile ilgili bir açıklama yaparak; “Sönmeyen aşk,dinmeyen heyecan Hazret-i Mevlânâ'',6 Rebîülevvel 604'de yâni  takvime göre 30 Eylül 1207 târihinde doğmuştur”dedi.

Mevlânâ'nın doğduğu yerin Horasan'ın Belh şehri olduğunu ve  bu yüzden ''Belhî'' diye anıldığı gibi, oradan âilesiyle Anadolu'ya gelip yerleştiği ve yaşadığı için daha çok ''Rûmî'' adıyla anıldığını ifade eden dernek başkanı Uğurel; “Arapça ''Mevlânâ'' ünvânı, O'nu yüceltmek amacıyla söylenmiştir ve anlamı ''Efendimiz'' demektir. Gerçekten de Hazret-i Mevlânâ Allah'ın insanlara bir lûtfu, bir tebessümüdür. Çünkü son derece ümitsiz denecek durumda bulunan Anadolu insanı, O'nun ortaya çıkışıyla kendisine bir ümit kapısı bulmuş; zor ve çâresiz hâldeki kitleler âdetâ îman tazelemişlerdir” dedi.
Bugün de Hazret-i Mevlânâ'ya o dönemdeki kadar ihtiyâcımız olduğu ifade eden Uğurel; “O'nu okuyup anlamak ve geride bıraktığı paha biçilmez hazîneden nasiplenmek gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca,Kütahyalı olmanın bizlere yüklediği bir başka sorumluluk daha bulunuyor ki o da Hazret-i Mevlânâ'nın torunlarından Ergun Çelebi'nin bugün ''Dönenler Câmii'' olarak isimlendirilen Mevlevîhâne'de yatıyor olmasıdır” şeklinde konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com