‘Mevlana’nın ülkeye girişi yasaklansın!’

‘Mevlana’nın ülkeye girişi yasaklansın!’
Kuveytli milletvekili Muhammed el Cebri, parlamentoda söz alarak, “Mevlana Celaleddin Rumi’ye ülkeye giriş izni verilmemesini” istedi

İslam dinini, özellikle cahillikle, vahşetle anılır hale getiren, lekeleyen o kadar çok kişi var ki şu son zamanlarda.

Müslüman deyince artık ‘’cahil’’ etiketi dünyanın her yerinde görülür oldu.

Kuveytli bir milletvekili olan Muhammed el Cebri, kara cahil olduğunu ve araştırma yapmadan ezbere konuşmanın hazin sonunu, dünyadaki aydın Müslümanların alay konusu olarak ödedi.Mevlana Celaleddin Rumi, dünya çapında tanınan ünlü tasavvuf, düşünce adamı ve şairdir. Dünya çapında sadece Müslümanlar tarafından değil, Hıristiyan, Musevi gibi din mensupları ile ateistler tarafından da çok iyi tanınmakta, saygı duyulan bir düşünce adamıdır.

Gelin görün ki 2014 yılının dünyasında milletvekili olan bir kişi Mevlana’nın Kuveyt’e girişinin yasaklanmasını İçişleri Bakanlığı’ndan istedi!

Şaka değil gerçek demek zorundayım.741 yıl önce Mevlana’nın öldüğü ve Konya’da gömüldüğünü bilmeyen tasavvuf düşmanlığı yapan milletvekili, “Rumi kendi felsefesini ve kaynağını bilmediğimiz tuhaf fikirlerini yaymak üzere Kuveyt’e gelecek. Gece yapılacak dansa da (semah) da sadece kadınları alacaklarını söylüyorlar. Rumi’nin bu sempozyumu düzenlemesini İçişleri Bakanlığı engellemeli” dedi. Bu konuşmasını Kuveyt Meclisi'nde yaptığını da söylemek gerek.

Bunun üzerine dünya çapında rezil olan Kuveytli Milletvekili Muhammed el Cebri, okuma ve yazmasının olmasıyla kendini çok aydın zannetmiş olmalı ki ; dünya petrol zengini ülkesinde 5 yaşındaki çocukların eline verdikleri iPad’leri kullanmayı akıl edememiş gibi görünüyor.El Cebri sosyal medyada da alay konusu oldu. Nasır El Deşti adlı kullanıcı, “Milletvekili olmak için okuma-yazma bilmek yetiyor. El Cebri’den o zaman ne bekliyoruz” diye sordu. Reval el Musavi de vekili, “Kabahat sende değil, seni seçende” dedi. El Cebri ise “Rumi derken organizatörleri kastediyordum” diye kendisini savundu.

Türkiye’de de AKP Hükümeti’nin çok arzuladığı, bilim ve teknikten uzak bir şekilde eğitim alan, dindar neslinin Kuveyt’te milletvekili olmuş versiyonu ortadayken bilim ve tekniğe, araştırmaya ve öğrenmeye, felsefeye ne kadar önem vermemiz ve baş tacı etmemiz gerektiğini görüyoruz. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com