Mevlid'i Vatikan'da Seslendirmek İstiyoruz!

Mevlid'i Vatikan'da Seslendirmek İstiyoruz!
Tenor Murat Karahan, Mevlid'i Amerika'daki konserde Kevin Costner'ın İngilizce anlatacağını SÖYLEDİ.

Süleyman Çelebi'nin yazdığı Hz. Muhammed'in doğumu ve hayatını anlatan Mevlid kasidesi, Selman Ada tarafından senfonik eser haline getirildi.

Çarşamba günü 450 kişilik orkestra eşliğinde prömiyeri yapılan Mevlid Kantat adlı eseri seslendiren Ankara Opera ve Balesi sanatçılarından tenor Murat Karahan'la berber muhabbeti yaptık.

ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ HAYALİMDİ

Mevlüt projesi nasıl doğdu?
Selman Ada ile onun eseri olan ve bana ithafen yazılmış bir şarkıyı seslendirmek büyük bir şeref benim için. Çocukluğumdan beri hayalimdi. Ben hacı torunuyum. Hz. Süleyman Çelebi'nin 600 yıl önce yazmış olduğu peygamberimizin doğumunu müjdeleyen muazzam bir metin. Çok tartışıldığı için söylemek istiyorum bu mevlüdün ayinsel bir tarafı yok. Diğer dinleri ve peygamberleri anlatan bir sürü eser olmasına rağmen bizim peygamberimizi anlatan üniversal çapta bir eser yokt u. Bende bu fikri Selman Hoca'ya açtım. Oda 30 sene önce bunu yapmak istemiş ama olmamış. Muazzam bir eser oldu. Tenor solo, bas solo, çok büyük bir koro ve orkestra için yazılmış bir eser. Bugün prömiyerini yapacağız. 320 kişi koro, 110 kişi orkestra, 2'de solistimiz var. Toplamda 430 kişiyiz sahnede. Bu güzel dinimiz, bu modern yüzümüzü dünyanın heryerine bu şekilde anlatabilmek çok güzel benim için.Kaç prova yaptınız?
Burada İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun operaları var. Herkes kendi bölgesinde çalışmalar yaptı. Tuncay Kurtoğlu ve bende solist olarak Ankara'dan katılıyoruz. 5 gün önce İstanbul'da bir araya geldik. 3-4 prova yaptık ve bugün konser vereceğiz.

Neden bu kadar çok insan var peki. 200 kişi olsa aynı şey olmaz mıydı?
Dün sizde gelip gördünüz, o kalabalığın ihtişamı çok büyük. Çok görkemli olmasını istedik. O yüzden bu kadar çok insan var.

 

 

Buna benzer büyük işler yapıyor muydunuz daha öncede?
Ben opera sanatçısıyım. Dünyanın en iyi operalarını seslendiriyorum. 20 gün öncede Antalya devlet senfoni orkestrasında Mozart'ın Hz. İsa'yı anlattığı eserini seslendirdik.

Devletin bu işe katkısı var mı?
Evet. Cumhurbaşkanımızın yüksek himayesinde gerekleştiriliyor. Ama burada en önemli nokta Ahmet San. Bu işe güvendi ve tanıtımını üstlendi. Onun çabalarıyla bu iş buralara geldi.

AMERİKA'DA MEVLİD'İ KEVİN COSTNER İNGİLİZCE OLARAK ANLATACAK

Bugün İstanbul'dasınız. Yarından sonra nerelerde göreceğiz sizi?
Eylülde Türkiye turnesi var. Daha sonrada yurtdışı turnesine çıkacağız. 
Gideceğimiz yerler arasında Londra, Paris, Brüksel, Moskova gibi şehirler var. 
Beyaz Saray'ın bahçesi ve Vatikan'da yapmak gibi planlarımızda var. 
Gittiğimiz ülkelerde ünlü isimler mevlüdün sözlü çevirisini yapacaklar. 
Örneğin Amerika'da Kevin Costner ingilizce olarak insanlara anlatacak. Ve bu bizim ülkemizin tanıtımı için büyük bir fırsat. 
Arap ülkelerinden de Dubai'ye gideceğiz.

 

Bu projede tam olarak konumunuz ne?
Tenor solistim.

Bundan sonraki projeleriniz nedir?
Yurt dışı kariyeri yapmak istiyorum. Roma'da dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sopranolarından biri olan Renata Scotto ve Bruno Cagli ile çalışıyorum. Gelebileceğim en iyi yere gelmek için uğraşıyorum. Ülkemi en iyi şekilde temsil etmek en büyük hayalim.

  


 

"ŞİŞMAN KADIN ÖLÜNCE OPERA BİTER" MUHABBETİNDEN KURTULMAK LAZIM

Operayı insanlara sevdirmek için ne yapmak lazım?
Şişman kadın ölünce opera biter muhabbetinden kurtulmak lazım. Opera aslında çok güzel bir şey. Bugün operaya ön yargılı davranan bir çok insan biraz tanısa opera aşığı olacaktır. Çok kaliteli bir sanat dalı. Operayı halka indirmek değil halkı operaya yükseltmek lazım. Türkiye'de 6 opera var. Hepsi her zaman kapalı gişe oynuyor.

Herhangi bir opera temsilinde, ortalama 50-60 kişi orkestra, 50-60 kişi koro, 10 solist, dekoru, ışıkçısı 40-50 kişi'de ordan var desek 170 kişi çalışıyor bir gece için.

Nasıl para kazanıyor bu kadar insan. Biletler çok mu pahalı?
Ülkemizde pahalı değil. Ama bazı ülkelerde ön sıra biletlerin 2000-3000 euroya satılabiliyor. Ama Ankara operasında en pahalı bilet 20 lira. Operanın beşiği olan İtalya'da da biletler pahalı değildir. Dinleyen insanlar arasında beğenmeyende çok azdır.

 

 

EN BÜYÜK HAYALİ

Sizi Ahmet San vasıtasıyla tanıdık. Siz Ahmet San'ı ne zamandır tanıyorsunuz?
Bende kısa bir süredir tanıyorum. Efsane olmuş bir menajer o. 

Nerelisiniz?
Doğma büyüme Ankaralıyım. Anne tarafım Aydınlı baba tarafım Ispartalı. 

Kaç kardeşsiniz?
Bir ablam var. 

O ne işle meşgul?
Turizmle uğraşıyor o. Bizim ailede herkesin sesi çok güzel ama sadece beni yönlendirdiler bu tarafa. 

Babanız ne iş yapıyor?
Babam ticaretle uğraşıyor. 

Okula nerede başladınız?
İlk, orta, lise TED Ankara koleji, sonrasında Bilkent üniversitesi müzik sahne sanatları fakültesi. Okulum bittikten sonra devlet operasına girdim. 2003 yılından beri Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde solistim. Geçen senede doktoramı bitirdim. 

Operaya girmek nerden geldi aklınıza, kimin fikriydi?
Tamamen annemin zoruyla ol du. Ailede herkesin sesi çok güzel ama hiç kimse profesyon elolarak şarkı söylemeyi tercih etmemiş. Daha sonra bu seçimleri nedeniyle pişman olmuşlar. Ben de istemiyordum "Operaya girip ne yapacağım" diyordum. Ama ne zaman operaya girdim, gidip anneme "Beni iyiki bu alana yönlendirdin" diye teşekkür ettim. Başka bir meslek düşünemiyorum şimdi. Çok seviyorum operayı. 

Çocukluğunuzdan beri müzikle ilgilenir miydiniz?
Evet. Sesim güzel olduğundan her zaman söylerdim. 

En çok ne söylerdiniz?
Annem Türk sanat müziği sever ondan çok şarkı öğrendim. Babamdan da türküleri öğrendim. Ama benim içimde his uyandırdıktan sonra arabeskte popda söylerim.

Devlet sanatçısı nasıl olunuyor?
Biz kültür bakanlığına bağlı sanatçılarız. Devlet sanatçılığında ülkeyi yurtiçinde ve yurtdışında temsil edebilme hakkı veriliyor. Henüz o mertebeye ulaşamadık ama bizde devletin sanatçılarıyız sonuçta.

Örnek aldığınız biri var mı?
Benim örnek aldığım Pavarotti'dir.

Türkiye'nin Pavarotti'si kim peki?
Bilmiyorum ona halk karar versin.

 

 

Albüm yaptınız mı?
1998 yılında 1. sınıftayken okulu dondurup Şahin Özer vasıtasıyla bir albüm yapmıştım. Güzel bir albüm olmuştu. Iki klip çekmiştik. Listelerde 1. sıralara yükselmişti. Ama ikinci senede okulu donduramadığım için devam edemedim. Okulu tercih ettim. Iyikide öyle yapmışım. Şi mdi devlet sanatçısıyım.

Tekrar albüm çıkarmayı düşünmüyor musunuz?
Hayranlarımdan çok istek var. Ama kendimi daha geliştirmek istiyorum. Sadece bir albümün olsun diye değil, kendiminde zevkle dinleyebileceğim iyi bir albüm yapmak isterim ileride.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com