Mevsim değişikliği KOAH'ı tetikliyor

Mevsim değişikliği KOAH'ı tetikliyor
Uzmanlar, mevsim değişikliğinin KOAH alevlenme riskini artırdığını söyledi.

Uzmanlar, mevsim değişikliğinin KOAH alevlenme riskini artırdığını söyledi.
Uzmanlar, değişen iklim özelliklerinden kaynaklanan göğüs hastalıkları hakkında bilgi verdi. Uzmanlar, 'Hava yollarının içi daralır, daha az hava girer, hava yollarının duvarı kalınlaşır ve şişer. Etrafındaki küçük kaslar hava yollarını sıkıştırır.
Hava yollarında öksürükle çıkarılan balgam oluşur ve kişide minik hava keseleri boşalamadığı için akciğerleri aşırı doluymuş hissine kapılır ve bu şekilde hisseder' şeklinde tarif ettiği kronik obsrüktif akciğer hastalığı (KOAH) konusunda alınacak önlemlerin en başında sigarayı bırakmanın geldiğini kaydetti. İlaçların düzenli kullanılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, hastaların yılda en az iki kez genel kontrol yaptırması gerektiğini belirtti.
Grip aşısının da bu noktada önemli bir yeri oluğunu kaydeden uzmanlar, KOAH hastalarına vücut dirençlerini yüksek tutmalarını, düzenli olarak yürüyüş yapmalarını, sağlıklı beslenmelerini, nefes alıp
vermelerini zorlaştıracak duman vb. şeylerden uzak durmalarını, mümkün olduğunca evlerinde havayı temiz tutmaları gerektiğini söyledi.
KOAH'ın genellikle yetişkinlerde görüldüğünü dile getiren uzmanlar, 'Çünkü KOAH'lı kişilerin çoğu ya halen sigara içmekte olan ya da eskiden sigara içmiş olan kişilerdir.
Her türlü tütün ürününü içmek KOAH'a neden olabilir. Sigara içmeyen KOAH'lı kadınlar ise yemek pişirme veya ısınma amacıyla kullanılan fırın, soba gibi araçlardan çıkan dumanla dolu evlerde yaşamışlardır. Bazıları da yıllarca tozlu veya dumanlı yerlerde çalışmışlardır. KOAH'lı kişilerin çoğu 40 yaşın üzerindedir. Fakat 40 yaşından daha genç kişilerde de KOAH görülebilir' dedi.
'KOAH büyük oranda geri dönüşsüz ve ilerleyici özellikte bir hastalıktır' açıklamasında bulunan Uzmanlar, 'KOAH tanısı konulduktan sonra hasta hastalığı konusunda bilgilendirilip eğitilmeli; tedaviye aktif olarak katılması sağlanmalı ve olabildiğince aktif bir yaşam sürmeye teşvik edilmelidir' diye konuştu.
Uzmanlar, mevsim değişikliğinin KOAH hastalarına etkisiyle ilgili olarak da şunları söyledi:
'Mevsim değişikliğinde hava durumunun düzensiz seyretmesi sonucunda hastaların vücut direnci bozulmaktadır.
Bu da KOAH alevlenme riskini arttırmaktadır. Soğuk mevsimlerde akciğer enfeksiyon riski artmakta ve yine kış aylarında kullanılan kalitesiz yakıtlar nedeniyle çevre ve ortam havasında kirlilik artmaktadır. Bütün bunlar da KOAH alevlenmesinin başlıca etkenleridir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com