Mevsim geçişlerinde mideye dikkat

Mevsim geçişlerinde mideye dikkat
Uzmanlar, mevsim geçişlerinden en fazla etkilenen organlar arasında midenin bulunduğunu açıkladı.

Uzmanlar, mevsim geçişlerinden en fazla etkilenen organlar arasında midenin bulunduğunu açıkladı.
Mevsim geçişlerinde midenin hassas bir dönemden geçtiğini dile getiren uzmanlar, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Uzmanlar, ülser gibi mide rahatsızlıkları bulunanların mevsim geçişlerinde daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.
Mide şikayetlerinin klinik tıpta en sık karşılaşılan sorunlardan birisi olduğunu dile getiren Uzmanlar, hemen hemen herkesin yaşamının bir döneminde bu şikayetlerle karşılaşabileceğini kaydetti. Genelde hastaların kendilerine; mide ağrısı, yanma, ekşime, hazımsızlık, yemek sonrası şişkinlik hissi, geğirme, bulantı, ağza ekşi su gelmesi gibi şikayetlerle geldiğini ifade eden uzmanlar, 45 yaşın üzerinde ise, lokma yutmada güçlük çekiyorsa, boğazda lokmanın takılmasını ve ağızdan kanlı kusma yaşanıyorsa, dışkıda siyahlaşma, sebepsiz yere ani kilo kaybı geliştiyse, inatçı kusmaları var ve son olarak tetkiklerinde kansızlık saptanmışsa mutlaka hastanın araştırılması gerektiğini vurguladı.
Bu tür şikayetleri olan hastaların en kısa zamanda bir gastroenteroloji uzmanına gitmesini öneren uzmanlar, bu hastalara endoskopi adı verilen yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağının kameralı alet ile görüntülenmesini sağlayan işlem yapıldığını belirtti. Bu tür şikayetleri olan hastaların dikkat etmeleri gereken hususları söyleyen uzmanlar, bunları şöyle sıraladı:
'Kendisini rahatsız eden, dokunan, belirli besinlerden kaçınmalı (Örneğin; fazla acı, baharat, yağ, kızartma, çikolata, nane, domates, soğan, turşu.) Fazla miktarda bir öğün yerine , sık sık ancak az az yemek yemeli. Yemek yedikten hemen sonra televizyon karşısında uzanmamalı yada yatmamalı (oturur pozisyonda kalmalı), Akşam geç saatlerde yemek yememeli. Yemek yerken acele edilmemeli, lokmalar iyi çiğnenmeli. Egzersiz öncesi yememeli. Yatak başı yükseltilmeli. Kahve, çay içmeyi azaltmalı. Karına bası yapabilecek sıkı giyecekler gevşetilmeli. Kiloyu ideal kiloya düşürmeliler. Sigara içenler sigarayı bırakmalı, Alkol tüketimi kesilmeli. Ağrı kesici ilaçlar mümkünse kullanılmamalı. Stresten uzak durulmalıdır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com