Mevsim yorgunluğu...

Mevsim yorgunluğu...
Bahar mevsiminden yaza geçerken birçok kişide görülen halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetlere mevsim yorgunluğunun neden olduğu belirtildi.

Mevsim yorgunluğunun bir hastalık olduğunu ifade eden uzmanlar, bu yorgunluğa bağlı olarak kalp ve romatizma hastalarında yakınmaların arttığını ifade ettiler. Önlem alınmazsa mevsim yorgunluğunun kronik yorgunluk sendromuna dönüşebileceğine dikkat çeken uzmanlar, 'Mevsim yorgunluğunu havadaki elektrik yüküne bağlamak mümkündür. Pozitif ve negatif değerde iki tür iyondan pozitif olanlar arttıkça, vücuda zindelik gelir. Negatif yüklü iyonların artması ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden olur. Havadaki elektrik yükü şehirlerde daha fazladır. Taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik keşmekeşi elektrik yükünü artırır. Elektrik yükünün yoğunluğu bahar-yaz mevsiminde sinir gerginliğini ve stresi tırmandırır. Bu durum damarlardaki büzülmeyi artırır. Bu büzülme midede olursa, ülsere bile neden olabilir. Metabolizmada meydana gelen bu değişiklikler, beraberinde yorgunluğu da getirmektedir' dediler.
Uzmanlar, mevsim yorgunluğu halinde yapılması gerekenleri şu şekilde özetledi:
'Bahar ve yaz başında vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı oluyor. Özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma. Bu vitaminlerin yer aldığı sebze ve meyveleri ihmal etmemek gerekiyor. Günde 3 litre su için. Çünkü meteorolojik değişiklikler vücudun su dengesini bozuyor. Yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın. Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın. Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. Çünkü alkol yorgunluğu daha da artırır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com