Mevsimlik işçiler ''ekmek parası'' için yollarda

Mevsimlik işçiler ''ekmek parası'' için yollarda
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerden yaz aylarında çalışmak amacıyla aileleriyle Kütahya'nın Altıntaş ilçesine gelen yaklaşık 300 mevsimlik tarım işçisi, sağlık taramasından geçirildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerden yaz aylarında çalışmak amacıyla aileleriyle Kütahya'nın Altıntaş ilçesine gelen yaklaşık 300 mevsimlik tarım işçisi, sağlık taramasından geçirildi.
Alınan bilgiye göre, her yıl Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Adıyaman başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu illerinden yaklaşık 300 bin mevsimlik tarım işçisi, yaz aylarında geçimlerini sağlamak amacıyla batıdaki illere geçici olarak göç ediyor.
Mevsimlik işçilerin geldiği illerden Kütahya'da, ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik, sosyal çevreyle ilişkiler, çalışma ve sosyal güvenlik bakımından mevcut sorunlarının tespiti ve çözülmesi amacıyla ''Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu'' oluşturuldu.
Valilik koordinesinde kurulan ve belediye, jandarma, emniyet teşkilatlarıyla İl Özel İdaresi, Sosyal Hizmetler, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım, Sosyal Güvenlik Kurumu, İş-Kur, Çevre ve Orman il müdürlükleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından temsilcilerin yer aldığı kurul, ''işçilerin ve bölge halkının birbirlerinin emek ve işine duydukları ihtiyaç, kardeşlik ve dayanışma bilincini geliştirmeyi'' amaçlıyor.
Kurul, ''işçi ve ailelerin güvenle seyahat etmesi için trafik denetimlerini sıklaştırma, işçilerin il ve ilçe merkezlerinde geçici konaklamaları için ihtiyaç halinde kamuya ait alan ve tesislerden yararlandırılmalarını sağlama, barınma yerlerinde ekmek ve yemek pişirme, çamaşır ve bulaşık yıkama, banyo ve tuvalet ihtiyaçlarının işverenlerce karşılanmasını temin etme'' gibi görevlerini yerine getirmeye çalışıyor.
-NOHUT, BUĞDAY HASADI VE PANCAR SÖKÜMÜNDE ÇALIŞIYORLAR-
İlk olarak istatistik çalışması yapan kurul, Kütahya'ya mayıs ve haziran aylarında Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Osmaniye illerinden ailelerin, nohut, buğday hasadı ve pancar sökümü için geldiğini belirledi.
Kurulun aldığı önlemler arasında yer alan sağlık taraması, ilde ilk kez Altıntaş'a bağlı Yalnızsaray köyüne gelen yaklaşık 300 geçici işçiye uygulandı.
Sağlık taramasında hazır bulunan Altıntaş Kaymakamı Mehmet Balıkçılar ve beraberindekiler işçilerin sorunlarını dinledi.
Balıkçılar, burada yaptığı açıklamada, tarım işçilerinin sağlık taramalarının her ay düzenli olarak gerçekleştirileceğini söyledi. Çadırlarda yaşayan işçilerin yakacak ve su ihtiyaçlarının karşılanacağını, çocuklara süt verileceğini belirten Balıkçılar, diğer bölgelerdeki işçilerin periyodik olarak ziyaret edileceğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com