“Mevsimlik tarım işçilerine sigortalılık imkanı getirildi”

“Mevsimlik tarım işçilerine sigortalılık imkanı getirildi”
Eskişehir SGK İl Müdürü Cahit Gürsel Akpolat, Mevsimlik Tarım İşçilerine sigortalılık imkanı getirildiğini söyledi.

Eskişehir SGK İl Müdürü Cahit Gürsel Akpolat, Mevsimlik Tarım İşçilerine sigortalılık imkanı getirildiğini söyledi.
Akpolat yaptığı yazılı açıklamada, 6111 Sayılı Torba Kanunla tarımda hizmet akdiyle ve süresiz çalışanlar (Mevsimlik Tarım İşçileri) sigortalılık kapsamına alındığını belirtti.
Akpolat, '18 yaşını doldurmuş olup hiçbir sigortalılığı bulunmayan mevsimlik tarım işçileri taleplerine bağlı olarak sigortalı olabilmektedir. Ayrıca 6831 sayılı Orman Kanunun 40. maddesinde belirtilen işlerin vahidi fiyat usulüne göre verilmesi halinde bu işlerde çalışanlarda bu kapsama alınmışlardır.
Bu kapsamda sigortalı olmak isteyenlerin SGK internet sitesinde örneği yer alan yada Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüklerinden temin edecekleri “Tarım işlerinde hizmet akdiyle süresiz çalışanlara ait işe giriş bildirgesi”ni ikametlerinin bulunduğu muhtarlık ile ikamet ettikleri veya çalıştıkları il yada ilçede bulunan Tarım Müdürlüklerine (Orman işçileri için ikametlerinin bağlı bulunduğu Çevre ve Orman İl Müdürlükleri, Orman Bölge Müdürlükleri ya da Kalkınma Kooperatiflerine) onaylatıp Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu sigortalılık için müracaat edenlerden asgari ücretin 2011 yılı için 18 günlük tutarının %34,5'i (2011 yılında ilk 6 ay için 165 TL, ikinci 6 ay için 173 TL) prim alınacak, alınan prim 30 günlük sağlık ve emeklilik hizmeti için değerlendirilecektir.
Bu şekilde sigortalı olan mevsimlik tarım işçilerimiz İş Kazası ve Meslek Hastalığı, Genel Sağlık Sigortası ve Emeklilik haklarından yararlanacaklardır. Sigortalılarımızın bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk, anne ve babası da sağlıktan yararlanabilecektir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com