Mevsimsel değil, domuz gribi

Mevsimsel değil, domuz gribi
Domuz gribinin yayılmasını önlemek için çeşitli önlemler alınırken; şu anda görülen grip vakalarının mevsimsel değil, domuz gribi olarak kabul edildiği belirtildi.

Domuz gribinin yayılmasını önlemek için çeşitli önlemler alınırken; şu anda görülen grip vakalarının mevsimsel değil, domuz gribi olarak kabul edildiği belirtildi.
Domuz gribinin yayılmasını önlemek için çeşitli önlemler alınıyor. Bu kapsamda okullar tatil edilirken, dezenfeksiyon çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor.
Uzmanlar, virüsle ilgili önemli ve düşündürücü bir açıklamada bulundu uzmanlar, “Mevsimsel grip döneminde değiliz, şu anda görülen grip vakalarının hepsi domuz gribi” dedi.
Uzmanlar, bu nedenle domuz gribi şüphesiyle numune alınmasının gereksiz olduğunu ifade etti. Uzmanlar, grip belirtileri gösteren herkese domuz gribi gözüyle bakıldığını ve doktoru gerek görüyorsa ilaç alıp evlerinde istirahat etmeleri gerektiğini söyledi.
Uzmanlar, şöyle konuştu: “Şu anda çok kişi domuz gribini ayakta atlatıyor. Grip belirtisi gösteren hekese gıdalarına dikkat etmelerini ve iyi dinlenmelerini öneriyoruz. Bu arada, okulları tatil etmekteki amacımız daha iyi tedbirler alabilmek yoksa şu anda böyle bir erteleme yayılımı engelleyecek diye bir şey yok. İnsanların toplu mekanlardan uzak durmasını öneremiyoruz. Çünkü bunu önermek sadece hastalığın zamanının ötelemek anlamına gelir.'
Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de 958 kişi domuz gribine yakalandı ve bu virüse bağlı bir ölüm yaşandı. Uzmanlar; 'Domuz gribinin Türkiye'de hızla yayıldığını; bilinenden bin-iki bin daha fazla domuz gribi vakası olduğunu da' belirtti ve şöyle dedi:
“Ölüm olması insanları sarstı. Bu kadar vaka içinde ölüm olması anormal değil. Diğer ülkelerde ölüm oranları çok daha fazla. Önümüzdeki süreçte başka ölümler de yaşanacak. Bu süreçte zatürree olanların domuz gribi kaynaklı olduğunun düşünülmesi lazım. Domuz gribinde en fazla ölüm nedeni zatürree. Hem hekimlerin hem insanların bu durumu gözetmeleri gerekiyor.”


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com