Meyve ağaçlarına "bordo bulamacı" uygulamı uyarısı

Meyve ağaçlarına "bordo bulamacı" uygulamı uyarısı
Kütahya'nın Pazarlar İlçe Tarım Müdürü Süleyman Erhan, meyve ağaçlarında özellikle Monilya hastalığına karşı uygulanacak bordo bulamacının sonbaharda yaprak dökümünün tamamlanması ile birlikte yüzde 2 lik ve gözler uyanmadan binde 6 lık bordo bulama

Kütahya'nın Pazarlar İlçe Tarım Müdürü Süleyman Erhan, meyve ağaçlarında özellikle Monilya hastalığına karşı uygulanacak bordo bulamacının sonbaharda yaprak dökümünün tamamlanması ile birlikte yüzde 2 lik ve gözler uyanmadan binde 6 lık bordo bulamacı uygulamasının yapılması gerektiğini bildirdi.
Süleyman Erhan yaptığı açıklamada, özellikle sert çekirdekli meyve sınıfına giren kiraz ve vişne başta olmak üzere bütün meyve ağaçlarında bu günlerde bakteriyel ve mantar hastalıklarına karşı koruyucu olarak yüzde 2'lik bordo bulamacı kullanılması gerektiğini söyledi.
Bordo bulamacının kullanıma hazır halde ilaç bayilerinde bulunabileceği gibi bakır sülfat (göztaşı) ve kireçle hazırlanabileceğini ifade eden Erhan, 'Bordo bulamacı yüzde 98 oranında bakır sülfat (göztaşı) ve kireç kullanarak hazırlanan bir karışımdır. Özellikle ve ilkbaharda gözler uyanmadan önce meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ilkbahar erken donlarından ve çıkabilecek potansiyel hastalıklara karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır. Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarla mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bordo bulamacının hazırlanışı hakkında İlçe Tarım Müdürlüğümüzde ayrıntılı bilgi verilmektedir.' Erhan, bordo bulamacının elma ve armut ağaçlarında kara leke, armut ağaçlarında memeli pas, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ve zamklanma, kiraz ağaçlarında dal yanıklığı, diğer meyve ağaçlarında kök çürüklüğü, bağlarda ölü kol, bağ antraknozu, bağ mildiyösü hastalıklarına karşı kullanıldığını, meyve ağaçlarının ömrünün uzamasına sebep olduğu ve ağaçların sağlıklı olmasına yaradığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com