Meyve üreticilerine ''hasatta geç kalmayın'' uyarısı

Meyve üreticilerine ''hasatta geç kalmayın'' uyarısı
Şaphane Ziraat Odası Başkanı Talat Bilaloğlu, bölgede elma hasat zamanının geldiğini belirterek, ''elmayı geç hasat etmenin depo ömürlerinin kısalığı ve ürün kaybına yol açabileceği'' uyarısında bulundu.

Şaphane Ziraat Odası Başkanı Talat Bilaloğlu, bölgede elma hasat zamanının geldiğini belirterek, ''elmayı geç hasat etmenin depo ömürlerinin kısalığı ve ürün kaybına
yol açabileceği'' uyarısında bulundu.
Bilaloğlu, üreticilere ait elma bahçelerinde incelemelerde bulunduklarını ve kar yağışları başlamadan elmaların toplanması konusunda uyarıda bulunduklarını söyledi.
İdeal toplanma durumuna gelen elmaların kısa sürede toplanması gerektiğine dikkati çeken Bilaloğlu, şöyle konuştu:
''Yağmurların başlaması nedeniyle dibe düşen elmalar kesinlikle toplanmamalıdır. Dip elmaları ayrı yerde muhafaza edilerek değerlendirilmelidir. Kısa süreli yağmurların geçmesi, havaların tekrar ısınmasıyla birlikte elmada hasat sona erdirilmelidir. İlk kar yağmadan ürünlerin hasadının yapılması gerekmektedir. Hasatta gecikme, meyvelerin dallarında olgunlaşmasına ve böylece depo ömürlerinin kısalmasına neden olur. Meyvelerin toplanmasına mümkünse sabah erken başlanmalı ve meyvelere mümkün olduğu kadar az zarar verecek derecede itina gösterilmelidir. Hasat zamanında meyvelere verilecek çizik, berelenme, yaralanma, düşürme gibi zararlanmalar, depo aşamasında çürümelere neden olacaktır. Toplatıcıların eldiven giymeleri, meyvelerin depo sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca meyvelerde, toplama kovası, kasa, makas ve benzeri araç ve gereçler temiz olmalı, üzerlerinde meyvelere çizik, yaralama ve bereleme gibi zarar verebilecek herhangi bir şey olmamalıdır. Meyveler özelliklerine göre daldan ayrılmalı ve çekip koparmadan kesinlikle kaçınılmalıdır.''
Bilaloğlu, elmalar toplanırken kasaların temiz olmasına dikkat edilmesinin uygun olacağını bildirerek, elmaların soğuk hava depolarında sağlıklı şartlarda muhafaza edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com