Meyve üreticilerine ilaçlama uyarısı

Meyve üreticilerine ilaçlama uyarısı
Pazarlar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlkay Çetin, kiraz, vişne, erik, armut ve elma üreticileri tarafından uygulanan bilinçsiz ilaçlamanın ürün kaybına ve meyve ağaçlarına zarara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Pazarlar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlkay Çetin, kiraz, vişne, erik, armut ve elma üreticileri tarafından uygulanan bilinçsiz ilaçlamanın ürün kaybına ve meyve ağaçlarına zarara yol açabileceği uyarısında bulundu. 

Meyve üreticiliğinde bahçelerde bakım günlerinin başladığı için ilaçlama konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çetin, "İlçemizde havaların ısınmasıyla meyve bahçelerinde üreticiler çalışmaya başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yetki alan zirai ilaç bayileri, Bitki Koruma Ürünlerini toptan ve perakende satışını yapmaktadır. İlçemizdeki meyve üreticileri, kiraz, vişne, erik, armut ve elma ağaçlarında çiçeklenme döneminde zararlılar ve hastalıklar için çeşitli pestisitler kullanılmıştır. Kullanılan pestisitlerin yani bitki koruma ürünlerinin Reçetesiz satılması ve kullanılması yasaktır. İlaçlama uygulamaları bölgeden bölgeye değiştiği gibi zarar yapan etmene göre de değişmektedir. Bu konuda tüm üreticilerimiz ve çiftçilerimiz mutlaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize başvurarak, Bitki Koruma Ürünleri Uygulama yetki belgesi almaları ve reçetesiz Bitki Koruma Ürünü kullanmamaları gerekmektedir. Müdürlüğümüzden vereceğimiz reçetelere göre ilaç kullanılması gerektiği gibi Meyve üreticilerinin kaliteli ürün alması ve meyve ağaçlarının hastalık ve zararlardan korunması için Bitki Koruma Ürünü uygulamalarını bilinçli yapılmalıdır. Aşırı ilaçlama insan sağlığına ve doğaya zarar verdiği gibi ekonomik olarak da zarar görmemize sebep olur. Meyve bahçelerine ilaçlama yapılırken müdürlüğümüzden mutlaka bilgi alınmalıdır" dedi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com