''Meyvecilik ve seracılıktasertifikalı tarım'' projesi

''Meyvecilik ve seracılıktasertifikalı tarım'' projesi
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Avrupa Birliği (AB) destekli ''Meyvecilik ve Seracılıkta Sertifikalı Tarım'' projesiyle, seracıların bilgi sahibi olması ve tarımla uğraşanların yeni meyvecilik tekniklerini öğrenmesinin ilçe ekonomisini güçlendir

Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Avrupa Birliği (AB) destekli ''Meyvecilik ve Seracılıkta Sertifikalı Tarım'' projesiyle, seracıların bilgi sahibi olması ve tarımla uğraşanların yeni meyvecilik tekniklerini öğrenmesinin ilçe ekonomisini güçlendireceğini bildirdi.
Karahan, Simav Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, projenin ilçeye önemli yararlar sağlayacağına inandığını söyledi.
Projenin Türk ve İtalyan ortakları bulunduğunu hatırlatan Karahan, ''Proje kapsamında seracılarımızın bilgi sahibi olması, tarımla uğraşan kırsaldaki vatandaşlarımızın meyvecilik alanında yeni teknikleri görmesi, ilçe ekonomimizi güçlendirecektir. Dileğim, sadece tarım alanında değil, gelişim ve ulusların birbirleriyle kaynaşması için her alanda dayanışmanın sağlanmasıdır'' dedi.
Oda Başkanı Şeref Kazcıoğlu ise Türkiye'de kanaat önderi olmanın önemine işaret ederek, belediye ile bu projede yer almalarının, kanaat önderi olmalarının kendilerine yüklediği görevden kaynaklandığını anlattı.
Odanın proje görevlisi Ömer Özdoğan, projenin 22 Nisan'da başladığını hatırlatarak, şöyle konuştu:
''Projede 2,5 ayı geride bıraktık. Proje iştirakçisi Eynal 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin seracı üyelerinin eğitimleri tamamlandı. Köylerdeki iyi tarım uygulamalarına ilişkin incelemeler yerinde görüldü. Proje kapsamında 29 köyde daha eğitimin çalışmaları yapılacak. Karacahisar beldesinde kiraz ve vişne üretimi yerinde incelendi ve üreticilerle karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Proje kapsamında 5- 9 Aralık'ta Simav'dan 15 kişilik grubun İtalya'ya gitmesini planlıyoruz. Orada ısıtma sistemleri ve tarım ürünlerinin değerlendirmesini içeren tesisleri inceleyeceğiz. Türkiye ve İtalya arasında diyalogların gelişmesini, dostluk köprüsünün sağlam temellerle kurulmasını istiyor, yeni projelerle bunun devamını sağlamayı amaçlıyoruz.''
İtalyan EARTH Academy adına projeye katılan Fausto Faggioli, Türkiye ile İtalya arasında dostluk köprüsünün Simav'da kurulmasından mutluluk duyduğunu, ilçede sıra dışı güzellikleri görme ve güzel insanları tanıma imkanı bulduklarını kaydetti.
Luciana Donato Marino ise projede topluma yön verecek kurum ve kişilerin yer almasının önemli olduğuna dikkati çekerek, ''Projede, iki ülke insanlarının bir proje etrafında buluşmasının önemini değerlendirdik.
Bugün buradaysak ve birbirimizle tarım ve meyvecilik alanında bağlar kurabiliyorsak, asıl önemli olan budur. Seracılarla, çiftçilerle yaptığımız görüşmelerde ve izlenimlerimde daha kaliteli ve yüksek rekolteli ürün elde etmek için bilgili rehberlere ve Ar-Ge'ye ihtiyaç olduğunu tespit ettim. Bunlar sağlandığında Simav çiftçisinin aşamayacağı engel yoktur'' ifadelerini kullandı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com